Kocaeli Yemekleri – Kocaeli Mutfağından 10 Yöresel Lezzet

0
39

Marmara Bölgesi’nin doğusunda bulunan Kocaeli, kabalalık nüfusu ve gelişmiş yapısıyla oldukça önemli bir şehir. Yıllardır süregelen mutfak kültürünü kaybetmeyen Kocaeli’nin mutfağını merak edenler için, Kocaeli yöresel yemekler listemiz sizlerle;

Kocaeli Yöresel Yemekler

1. Cızlama

Sabah kahvaltılarının en sevilen lezzeti, içine ne sürülse yakışan lezzet cızlama, Kocaeli’nde de sık sık yapılan yöresel yemeklerden. Bazı yerlerde akıtma, bazı yerlerde ise krep olarak anılan hamur işinin, aslında diğerlerinden çok fazla farkı yok.

2. Ciğceli Kavurma

Kocaeli yöresel yemekler listemizde yerini alan bir diğer lezzetli yemek ise meşhur Ciğceli Kavurma. Pirinç pilavı ya da bulgur pilavı fark etmez, lokum gibi kuşbaşı etin pilavla buluştuğu enfes yemek, Kocaeli’deki et yemeklerinin baş tacı. Etin üzerine dökülen süt kaymağı da yemeğe farklı bir lezzet katıyor.

3. Değirmendere Fındığı

Değirmendere topraklarında günümüzden yaklaşık 150 yıl önce yetiştirilmeye başlanan değirmendere fındığı, Kocaelilerin en sevdiği lezzetlerden. Günümüzde üreticilerinin sayısı oldukça azalsa da, Halıdere ve Gölcük arasında yetiştirilmeye devam ediliyor.

4. Mancar Yemeği

Türkiye’nin farklı bölgelerinde kaldırık olarak da bilinen mancar ile yapılan bu lezzetli yöresel yemeğin yapımı biraz zahmetli. Taze taze toplanan mancarların, temizlendikten sonra iki saat suda yatırılması gerekiyor. Suda bekleyip iyice temizlendikten sonra sıcak suyun içinde haşlanan ot, isteğe göre soğanla birlikte kavrularak harika bir yemek halini alıyor.

5. Mancarlı Pide

Kandıra’nın meşhur ve vazgeçilmez lezzetlerinden mancarlı pidenin lezzetini kelimelerle anlatmak çok zor. Birçok farklı şekilde değerlendirilen mancar otunun şüphesiz tüketilebilecek en güzel hali. Enfes kokusu, bağımlılık yapacak lezzetiyle mancarlı Kandıra pidesi listenizin üst sıralarında yerini alacak.

6. Dartı

Süt kaynatılırken oluşan yağlı tabaka alınarak bir tencerede biriktirilir. Tencere içindeki hafif yağlı tabaka ocakta (hafif ateşte) kırmızılaşıncaya kadar kaynatılır. Pırtık pırtık bir şekil alınca ateşten alınır. Bir kap içine boşaltılarak donması beklenir. Yağlı bölüm üstte, tortu altta kalacak biçimde donan malzeme; kahvaltılarda ve makarnalarda sos olarak kullanılır.

7. Pişmaniye

Türkiye’nin her yerine yayılmış harika bir lezzet. 1600’lü yıllarda İzmit ve çevresine yerleşen Ermeni ustaların elinden çıkan pişmaniye, yüzlerce yıldır sevilerek tüketiliyor. Sevdiklerinize ve kendinize birer paket hediye alarak, İzmit pişmaniyesinin tadını çıkarabilirsiniz.

8. Umaç Çorbası

Kocaeli’nin meşhur umaç çorbası da bunlardan biri. Kocaeli dışında diğer yörelerde de sık sık yapılan çorba, ovmaç ya da oğmaç çorbası olarak da biliniyor. Un, tereyağı ve fındık kadar ufalanmış hamur parçalarından yapılan çorba, mis gibi kokusuyla tok insanın bile iştahını açıyor.

9. Yarımca Kirazı

Yarımca’nın meşhur kirazı tam size göre. Napolyon kiraz olarak da bilinen Yarımca kirazı, büyük ve koyu renkli olmasıyla biliniyor. Oldukça tatlı olan kiraz, genellikle Körfez’de yetiştiriliyor. Kocaeli’de kurulan pek çok pazarda bulabileceğiniz Yarımca kirazını, dilerseniz yol üzerinde bulunan köy tezgahlarından da satın alabilirsiniz.

10. Kandıra Yoğurdu

Kocaeli yöresel yemekler listemizde yer alan en değerli lezzetlerden olan Kandıra yoğurdu, Türkiye çapında oldukça bilinen, meşhur bir yoğurt. Kandıra yoğurdunu diğer yoğurtlardan farklı kılan özelliği ise, manda sütüyle yapılıyor olması. Manda sütü ve inek sütü karıştırılarak yapılan yoğurt, mis gibi kokusu ve kaymak gibi lezzetiyle, bir kez deneyenin hayran kaldığı yoğurt çeşitlerinden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here