Yeni Zelanda’da İki Camiye Silahlı Saldırı, Ölü Sayısı 49

0
27

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı esnasında düzenlenen silahlı ataklarda 49 fert hayatını kaybetti. Minimum 20 ferdin yaralandığı açıklandı. Saldırılarla ilgili olarak üç birey gözaltında tutuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Katil bir bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla beraber ülkemi ve şahsımı da hedef alıyor” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern vakaı “terör saldırısı” olarak niteledi.

Ardern, “Bu, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olacak” dedi.

Yeni Zelanda emniyet Genel Müdürü Mike Bush da, El Nur ve Linwood camilerini hedef alan saldırıların ardından, biri hanım dört kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bush, gözaltına alınanların enstrumanlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğunu ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söylemiş oldu.

Avusturalya Başbakanı Scott Morrison gözaltına alınanlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu duyurdu.

Scott Morrison, adı açıklanmayan bu birey için “aşırı sağcı terörist” dedi.

Yetkililer, ülkedeki tüm camilere güvenlik sebebi öne sürülerek kapalı kalmaları çağrısı yaptı.

Bu arada, şüphelinin saldırı anını toplumsal medyadan canlı yayınladığı belirtiliyor.

Yeni Zelanda polisi görüntülerin paylaşılmamasını istedi.

Yeni Zelanda polisinin Twitter bildiriında “Christchurch’teki hücumyla ilgili çok üzücü görüntülerin internette olduğunun farkındayız. Bu linkin paylaşılmaması çağrısında bulunuyoruz ve mevcut görüntülerin kaldırılmasına çalışıyoruz” denildi.

Fransız haber ajansı AFP, görüntülerde yüzü traşlı, beyaz bir insanın aracını camiye doğru sürerken, daha sonra da içeri girip ateş ederken görüldüğünü bildirdi.

Saldırganın kullandığı bir Twitter hesabında da, saldırıyı niçin düzenlediğini özetleyen ırkçı bir manifesto yayımlandığı kaydedildi.

Atakya uğrayan Nur Camii’ndeki görgü tanıkları, saldırgandan kaçıp, canlarını kurtarmaya çalıştıklarını anlattı.

New Zealand Herald gazetesine konuşan Mohan İbrahim de “İçeride arkadaşlarım var. Aradım fakat çoğundan haber alamadım. Canlarından kaygı ediyorum” dedi.

Bir görgü tanığı da askeri üniforma giyen saldırganın “beyaz ve 30 ila 40 yaşlarında bulunduğunu” belirtti.

Bangladeş kriket ekipı camiye gidiyordu

Cuma Namazı için camiye giden Bangladeş Kriket milli ekipı’nın da saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Ekibin kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen “Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarsılmış haldeler fakat iyiler.” dedi.

Yetkililer, binlerce çocuğun iklim değişikliğine karşı fiil yaptığı Katedral Meydanı’nı da boşalttı.

2013’te meydana getirilen nüfus sayımına gore Müslümanlar Yeni Zelanda nüfusunun yüzde 1’inden biraz fazlasını oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here