Kurabiyenin hamuru sert olursa ne yapılır?

0
57
cropped shot of female baker cutting dough with dough knife

Kurabiye çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetidir hiç kuşkusuz. Bazen bu kadar kolay bir tarifi yaparken bile istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Kurabiye hamurumuz sert ya da cıvık kalabiliyor. Peki bu durumda ne yapabliriz? Kurabiye hamuru sert olursa nasıl yumuşatılır? Kurabiyenin hamuru sert olursa ne yapılır? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtları kocaelimnet.com’da.

Kurabiyenin çok lezzetli, ağızda dağılan bir kıvam almasının en önemli nedeni tereyağıdır. Tereyağının oda sıcaklığında ya da eritilmiş halde kullanılması kurabiyenin tadını değiştirecektir. Çok soğuk şekilde kullanılmaya çalışıldığında ya da eritilmiş tereyağı henüz sıcakken tarife eklendiğinde mutlaka hamurun sertleşmesine neden oluyor.

Kurabiyenin sert olması için ikinci neden ise gereğinden fazla un ilave etmek. Kurabiyenin hamuru yumuşak, ele yapışmayan, hafif yağlı olması gerekir. Bu nedenle kurabiye hamuru yaparken unu azar azar ilave etmeye özen gösterin. Hamurunuz sert olursa kurabiyeniz de piştikten sonra sertleşir

180 DERECEDE PİŞİRİN

Kurabiye hamurunu kalınlığına bağlı olarak 180 derecede pişirin. Çok ince bir kurabiye hamurunu 180 derecede uzun bir süre pişirirseniz sertleşir. Orta kalınlıkta bir kurabiye hamurunu 200 derecede pişirirseniz hem yanmasına hem de çok sert olmasına neden olabilirsiniz.

Kurabiyeler pişir pişmez fırından alarak, oda sıcaklığında dinlendirin. Kurabiye hamuru fırından aldığınızda yumuşacık bir yapıdadır. Soğudukça, dinlendikçe kıvamı oturur. Bu nedenle çok pişirmemeye özen gösterin.

KURABİYE SERT OLURSA NE YAPILIR?

Kurabiye hamurunuz yaparken de sert bir kıvama gelebilir. Böyle durumlarda içerisine eritilmiş tereyağı ya da margarin ilave edin ve yoğurun. Fakat kurabiyenin sert olmasıyla piştikten sonra karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerekiyor?

KAVANOZLARIN İÇERİSİNE BİR DİLİM ELMA KOYARSANIZ.

Eğer kurabiyeleriniz fırına koyduktan sonra sertleşmeye başlarsa, ilk sıcaklığını aldıktan sonra kurabiye kutusunun ya da kavanozunun içerisine keten bir bez koyun. Kurabiyelerinizi güzelce sarın. Kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde bir gün kadar dinlendirin. Hava almayan kurabiyeleriniz yumuşayacaktır. Bir başka yöntem ise kavanozların içerisine bir dilim elma koymak. Elmada kurabiyelerinizin yumuşamasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here