İbiza Nerede, İbiza Hangi Ülkede?

0
82

İbiza adası, Dünyaca ünlü gece kulüpleri ile tanınır. Sadece İspanya’nın ve Avrupa’nın değil dünyanın en önemli eğlence merkezlerinden biri kabul ediliyor. Peki, İbiza ne demek? İbiza nerede?

İbiza, İspanya’ya bağlı bulunan Balear Takımadalarından biridir. Haritaya baktığınız zaman İbiza’yı Batı Akdeniz’de Nao Burnu’nun yüz kilometre doğusunda bulabilirsiniz. İbiza nerede bulunur, sorunuzu yanıtladıktan sonra bir de toplam nüfus yoğunluğuna bakalım. İbiza’nın toplam nüfusu 67.340 tır. Ancak İbiza’nın nüfus yoğunluğu neredeyse hiçbir zaman yerel halk nüfusu toplamı kadar olmamıştır. Turist bakımından oldukça hareketli bir bölge olan İbiza’nın özellikle yaz aylarında nüfusu oldukça fazla artmaktadır.

İbiza ismi; Arapça “Yabisah” kelimesinden gelmiştir. Sebebi de; Orta Çağ’da önemli bir süre Müslümanlar’ın kontrolünde kalmış olmasıdır. Katalanca’da ise; Eivissa ismi kullanılmaktadır.

İbiza adası nerededir, sorusunu soruyorsanız Balear Takımadalarına bakmanızı tavsiye ederiz. Balear Adaları İspanya’ya bağlı olan; ancak özerk olan irili ufaklı adaların birleşimi sonucunda oluşmuştur. Balear ada topluluğunun en önemli ve büyük beş adası şunlardır: ; Minorka, Mayorka, Cabrera, Ibiza ve Formentera’dır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here