Amerikalıların Gözdesi Charlotte Nasıl Bir Şehirdir?

0
68

Charlotte, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Carolina eyaletinde bulunan bir yerleşim yeridir. Söz konusu yerleşim yeri, eyaletin en popüler ve de en büyük şehri olarak kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri şehirleri arasında da kendisine hatırı sayılır bir yer ayrılmış olan Charlotte, ülkenin en popüler 20 yerleşim yeri arasında yer almayı da başarmıştır. Kuzey Carolina eyaleti için son derece önemli bir yere sahip olan bu şehir, eyaletin Mecklenburg bölgesinde yer alır. Charlotte, Kuzey Carolina sınırları dahilinde yer alan en kalabalık şehir olarak göze çarpmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Nüfus İşleri Bürosu kayıtlarına göre şehir, yaklaşık olarak 850 bin kişiyi, merkezi olarak kabul edilen hatta barındırır. Bunun haricinde şehrin sınırlarının tamamı nazara alındığı vakit, bu sayı oldukça artış göstermekte ve de 2,7 milyon seviyelerine dayanmaktadır. Bu da şehri, Kuzey Carolina eyaletinin en, Amerika Birleşik Devletleri’nin ise 17’nci kalabalık şehri haline getirmektedir. Bu anlamda şehir, hem eyalet olarak bağlı olduğu Kuzey Carolina hem de ülkesel olarak bağlı olduğu Amerika Birleşik Devletleri açısından son derece önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyüme hızı nazara alındığında buna en çok katkı yapan 5 şehirden biri olarak da kayıtlara geçmiştir. Buradaki veri, şehrin büyüme hızı esas alarak oluşturulmuştur. Son derece hızlı bir ivmelenme yaşayan Charlotte, haklı olarak eyaletin en çok yapılaşma görülen yerleşim yeri haline gelmiştir. Söz konusu bu şehir, eyalet için çok önemli olduğundan eyaletin başkenti olmamasına karşın birçok merkez, burada yer alır. Bu da şehirde doğal olarak bir çok katlı yapılaşmanın göstergesi haline gelir. Başka bir ifadeyle, Charlotte sınırları dahilinde özellikle de merkezi olarak adlandırılan bölgede çok sayıda gökdelene rastlamanız mümkündür. Tabi, bu gökdelenlerin sayısı New York, Chicago ya da Los Angeles şehrindeki kadar değildir. Ancak yine de hatırı sayılır bir sayıda olduğu da söylenebilir. Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri nazara alındığı vakit, bu şehir bölgenin Florida eyaletinde bulunan Jacksonville’den sonraki en büyük şehirdir. Ayrıca şehir daha önce de belirttiğimiz gibi sahip olduğu büyüme hızı ile dikkat çekmektedir. Charlotte, şehirler arası büyüme hızı nazara alınacak olursa, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyüme gösteren 3’üncü şehri konumundadır.

Charlotte, son derece stratejik bir şehir haline gelmiştir. Bunun en önemli nedeni, güneydoğu hattında faaliyet gösteren birçok önemli kurum ve de kuruluşun merkezlerinin bizzat bu şehir sınırları dahilinde yer almasıdır. Bunlar arasında en Bank of America gibi son derece önemli bir banka da yer alır. Şehir, tam anlamıyla globalleştiğinden birçok alanda da yatırım alır. Bu yatırımlar arasında birçok organizasyon da bulunur. NASCAR, NBA, NFL gibi önemli spor organizasyonları bunların başında gelir. Sahip olduğu 2,7 milyonluk yerleşik insan nüfusu haricinde son derece hareketli bir ziyaretçi trafiğine de sahip olan Charlotte, bu trafiğin büyük bir kısmını şehrin en önemli hava meydanı olarak kabul edilen Charlotte Douglas Uluslararası Havalimanı vasıtasıyla giderir. Söz konusu bu hava meydanı ülkenin en büyük ve de en işlek 25 havalimanı arasında kendisine yer bulur. Son derece ılıman bir iklime de sahip olan bu yer, yılın büyük bir kısmında yağış alır ve doğa son derece çeşitli ve de canlıdır. Bölgede ağırlığı Alman kökenliler almış olsa da, bunun haricinde Fransız ve de İspanyol kökenlilere de rast gelmek olağandır. Ayrıca çok az sayıda da olsa 1000 kadar da bir Türk nüfusu bu şehrin bir parçası konumundadır. Burada yaşayan Türklerin büyük bir kısmı birbirlerini tanırlar.

Bu da şehrin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğu en somut bir şekilde ortaya koyan veridir. Charlotte, kendine özgü kültürü ile de dikkat çekmektedir. Son derece mazbut bir halk olarak adlandırılan Charlottelular, bu anlamda da birçok bölgeden ayrılır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski şehirleri arasında yer alan Charlotte, bağımsızlık mücadelesi öncesinde şehir statüsünü kazanan, kentler arasındadır. Kuruluşu, 1755 olan bu şehir, bu tarihten sadece 13 yıl sonra ise, ”kent” statüsüne kavuşmuştur. Bölgede yaşayan halkın büyük bir kısmını Almanlar oluşturur. Daha doğrusu Alman kökenli Amerikalılar da diyebiliriz. Şehre ulaşmak isterseniz, bu durumda aktarma yapmanız gerekecektir. Doğrudan Türkiye üzerinde bu bölge için tarifeli bir seferi bulunan herhangi bir havayolu şirketi şimdilik bulunmamaktadır. Ancak ileriki yıllarda Türk Hava Yolları’nın bölgeye doğrudan tarifeli sefer düzenlemesi ihtimaller dahilindedir.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/amerikalilarin-gozdesi-charlotte-nasil-bir-sehirdir/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here