Uzmanlardan Ramazan Ayı İle İlgili Önemli Uyarılar

0
19

Ramazan ayında doğru bildiğiniz birçok şey yanlış olabilir. Uzmanlar vatandaşları Ramazan ayında doğru beslenmek konusunda uyardı. Peki, bu önemli uyarılar neler? Gelin birlikte göz atalım.

Uzmanlardan Ramazan ayına dair önemli uyarılar… Bu uyarılara göz atarak Ramazan ayında doğru beslenme şekilleri hakkında en doğru bilgiyi alabilir, sağlıklı bir dönem geçirebilirsiniz. Uzmanların Ramazan ayı ile ilgili önemli uyarılarını sizler için derledik, işte o maddeler…

Pideyi sıcak yemeyin

Ramazan ayının olmazsa olmazı pideleri sıcak tüketiyorsanız bunu bir daha düşünün. Uzmanlara göre pideyi sıcak tüketmek yemek borusunu ve ağzı tahriş ediyor, hazımsızlığa neden oluyor. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve kabızlığa da neden olan pideyi bu nedenle az miktarlarda tüketmek öneriliyor.

Hızlı yemeyin, çorba ve çayı kaynar içmeyin

Orucunuzu açarken açlığın etkisi ile çok hızlı bir biçimde yemek yiyorsanız bundan vazgeçin. Hızlı yemek yemek, çorbayı ve çayı kaynar biçimde tüketmek yemek borusu ve ağız içi kanserine neden olabiliyor.

Orucu buz gibi suyla açmayın

Oruç vakti gelene kadar çok susamış olabilirsiniz. Bu durumda orucunuzu buz gibi bir suyla açmak isteyebilirsiniz. Uzmanlara göre orucu buz gibi su ile açmak doku hücrelerinde bozulma meydana getirip vücudu savunmasız bir halde bırakıyor.

Su yerine çay ve kahve içmeyin

Ülkemizde oldukça yanlış bir kanı var, çay ve kahvenin su yerine geçtiğine inanmak. Sizler de böyle düşünüyorsanız bunun çok yanlış bir bilgi olduğunu bilmelisiniz. Çay ve kahve çarpıntı riskini arttırıyor ve su yerine geçmiyor. Ara öğünler ile birlikte gün içinde en az 2 litre su tüketimi yapmalısınız.

İftarı tek öğün ile geçiştirmeyin

Orucunuzu açtığınızda birden çok yüklenmeyin. Bunun yerine orucu iki aşama halinde açabilirsiniz. Su ve hurma ile orucu açtıktan bir süre sonra daha ana yemeklere yönelebilirsiniz.

Sahura kesinlikle kalkın

Ramazan ayında sahura kalkmak zor gelse de bunu yapmaya özen gösterin. Sahura kalkmak sizi diğer gün daha enerjik ve dayanıklı bir hale getirecek.

Aç karnına egzersiz yapmayın

Aç karnına spor yaptığınızda vücudunuzun kan şekerinde düşme meydana geliyor. Bu nedenle egzersiz yapmak için iftar sonrasını beklemeniz gerekli. İftardan sonra tempolu bir yürüyüş ile egzersiz yapabilirsiniz.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here