Uzman Psikologlar ve Pediatrisler’den Bebekli Evde Hayvan Olur mu?

0
24

Uzman psikologlar ve pediatristler, bebeğin evcil hayvanlarla büyümesinin fizyolojik ve psikolojik olarak bebeğe pek çok katkı sağladığını savunmaktadır. Yalnız, evcil hayvan beslemeye karar verirseniz, her ihtimale karşı bebeğinizin hekimi ile görüşmelisiniz ve ailenizde genetik astım yada alerjik bir hastalık olmadığına kararlı olmalısınız.

Bebekli evde hayvan beslemek çoğu zaman zararlı olarak algılanır. Halbuki çoğu araştırma, hayvanlarla büyüyen bebeklerin/çocukların bağışıklıklarının güçlendiğini ve psikolojik gelişimlerine pozitif katkılar sağlamış olduğunı ortaya koymaktadır. Sadece burada dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin alerjik reaksiyonlarıdır. Bebeğin hayvan tüyüne alerjisi var ise, evde hayvan beslemeniz doğal ki doğru bir karar olmayacaktır.

Bebekli Evde Hayvan Beslemek

bir düşünün, sürekli kendisini sevdirmeye çalışan bir köpek, akvaryumda salına salına süzülen bir balık, sabahları sesiyle uyandığınız görkemli bir kuş… Hangimiz bu güzellikler karşısında duyarsız kalabiliriz ki… Hele ki bebekler ve çocuklar için bu canlılar hayvandan öte, bir dost olur. Daha yeni yeni hayatı öğrenmeye ve anlamaya çalışan bebekler ile hayvanlar arasında kurulan dostluğu planladığımüzde, bu bağı çok daha iyi anlayabiliriz. Psikolog ve pediatri uzmanları da evcil hayvanların bebeğin fizyolojik ve psikolojik gelişimini desteklediğini savunmaktadır. Bir tek, çocuğunuzun astım yada alerjik başka bir hastalığı bulunuyorsa, dikkatli olmanız ve evcil hayvan beslemeye karar vermeden önce bebeğinizin hekimi ile görüşmeniz gerekiyor.

Evcil Hayvanlar Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor, Kişiliğin Gelişmesine pozitif yönde Katkılar Sağlıyor

Bebekli evde hayvan beslemek, çoğu uzman için çocuğun gelişimine pozitif katkılar sağlıyor. Çocukların hayvanlar sayesinde hem fiziksel bununla birlikte ruhsal olarak iyi yönde etkilendiğini belirtiliyor. Ailenizde genetik bir alerjik hastalık yoksa, doğumdan itibaren evinizde hayvan beslemeniz, çeşitli araştırmalara göre bebeğin bağışıklık sistemini geliştiriyor. Bununla birlikte psikologlar, bebeğin evcil bir hayvanla büyümesinin, mesuliyet duygusunun gelişmesini sağladığını düşünüyor. Evcil hayvanla büyüyen bebeklerin ileride çevresine daha saygılı bireyler olduğu ve suç işlemeye daha az eğilimli oldukları meydana getirilen araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yine aynı şekilde evcil bir hayvan ile büyüyen bebeklerin, yetiştiğinde kendine güveni yüksek bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Sadece, bebekli evde evcil hayvan beslemeyi düşünüyorsanız normal olarak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı unsurlar bulunuyor.

Bebeğinizde Alerji var ise Evcil Hayvan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ailede genetik astım yada alerjik bir hastalık varsa evcil hayvan edinmeden önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuzun tasdikı olursa, aşağıdaki önlemleri alarak evcil hayvan edinebilir ve bebeğinizle aynı ortamda sorunsuz bir halde büyütebilirsiniz.

– Oda havasını temizleyen filtrelerden satın alabilirsiniz.

– evdeki her insanın el yıkama alışkanlığı kazanmasını sağlamalısınız.

– Sık sık evinizi havalandırmalısınız.

– Hayvanın yıkanmasını ve bakımını dikkatsizlik etmemeli, kısa sürelerle veteriner hekime muayeneye götürmelisiniz.

– Özellikle tüylerini sık sık kestirmelisiniz.

– Evcil hayvanınıza eğitim verirken bebeğin odasının yasaklı olduğunu öğretmelisiniz.

– Evcil hayvanınızı tertipli olarak aşılatarak mikroplardan korunmasını sağlamalısınız.

– Evcil hayvanınızın kum kaplarını bebeğin ulaşamayacağı yerlerde tutmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here