Uzay Hepari Niçin Gündem Oldu? Demet Akbağ, Uzay Heparı Olayı Nedir?

0
60

Demet Akbağ’ın eşi Zafer Çika hayatını kaybetti. Demet Akbağ’ın eşinin trafik kazası sonucu yaşamını kabetmesiyle gündeme gelen Uzay Heparı kimdir sorusu büyük ilgi gördü. Türk müzisyen ve besteci Uzay Heparı, 1994 senesinde geçirdiği motosiklet kazasında yaşamını yitirmişti. Uzay Heparı, Demet Akbağ’ın park halindeki aracına çarpması sonucunda ölmüştü. Peki Uzay Hepari kimdir?

Demet Akbağ, Uzay Heparı olayı nedir? Uzay Heparı niçin gündem oldu? Uzay Heparı kimdir? Binlerce vatandaş web üzerinden bu sorulara yanıt aramaya başladı. Ünlü oyuncu Demet Akbağ’ın eşi sabaha karşı geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Zafer Çıka’nın ölümünün arkasından Demet Akbağ ile ilgili biroldukça bilgi araştırılmaya başlandı. Araştırılanlar arasında, “Demet Akbağ, Uzay Heparı olayı nedir?” sorusu öne çıktı. Peki, Uzay Heparı neden gündem oldu? Uzay Heparı kimdir? Demet Akbağ, Uzay Heparı olayı nedir? İşte detaylar…

DEMET AKBAĞ, UZAY HEPARI OLAYI NEDİR?

Uzay Heparı 1994 senesinde geçirdiği motosiklet kazasında yaşamını yitirdi. Uay Heparı, Demet Akbağ’ın park halindeki aracına çarpması sonucunda ölmüştü. Uzay Heparı, Demet Akbağ olayı şu demek oluyor ki bu şekilde özetlenebilir.

UZAY HEPARI KİMDİR?

Uzay Heparı, 24 Temmuz 1969 yılında dünyaya geldi. Yayla ve Eti Heparı’nın oğlu olan Uzay Heparı Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano kısmınü tamamladı. İlk olarak, 1989 senesinde çıkan Zuhal Olcay’ın ufak Bir Öykü Bu albümünde piyano çalan Uzay Heparı, 1990 Eurovision Türkiye Elemeleri’nde de orkestrada klavye çaldı. 1990 yılında tekrar Zuhal Olcay ile bir projede yer edinen Heparı, Olcay’ın İki Çift laf albümünde ve ertesi yıl Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı. Erol Evgin’in Erol Evgin İle yine albümünde iki Sezen Aksu şarkısının aranjmanını da Uzay Heparı yaptı.

1991 yılında besteci kimliğini de ortaya çıkardı. Aşkın Nur Yengi’nin ikinci albümü olan Hesap Ver albümündeki bulunan Serserim Benim ve Karanfil şarkılarının bestelerini yaptı. Bu şarkıların sözlerini ise Sezen Aksu yazmıştı. Heparı’nın Aksu ile müzik üzerine yaptığı ortak çalışmalar sonraki yıllarda da devam etti. 1992’de Sertab Erener’in ilk albümü olan Sakin Ol’daki çoğu şarkının düzenlemesini meydana getiren Heparı, üç şarkıyı Aksu ile birlikte yazdı. 1993’te ise ikili bu sefer Levent Yüksel’in ilk albümü Med Cezir’e imzasını attı. Aksu ve Heparı, bu albümde Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk ve kadınım şarkılarını bestelediler.

Eylül 1993’te Uzay Heparı, bu sefer Sezen Aksu’nun Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı. 12 şarkının sekizinin düzenlemesini yaptı. Masum Değiliz ve Adem Olan anlar şarkılarının bestelerini yaptı. Heparı, Aksu’nun sahne çalışmalarında da kendisine birlikte rol aldı. 1994’te Aksu’nun yurtdışında çıkan Sude single’ında şarkıya yeni bir remix yaptı.

1994 senesinde Nükhet Duru’nun kendi adını taşıyan albümüne düzenlemeler yaptı. Ölmeden önce Sertab Erener’in Lâ’l albümü ve Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü Kınalı Bebek’i düzenliyordu. Heparı, Demet’in albümünde ilk kere Şehrazat ile çalışmış, son olarak Şehrazat’ın sözlerini yazdığı Kınalı Bebek ve Bideva şarkılarının müziklerini yapmıştı. İki albüm de Heparı’nın ölümünden sonra yayınlandı.

Uzay Heparı, 1992’de Sertab Erener’in Sakin Ol ve 1993’te Orhan Atasoy’un Gemiler kliplerinde kısa roller aldı.1993 yılında Heparı’ya Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gece Melek ve Bizim Çocuklar filminin başrolü, aslolan başrol oyuncusu Hüseyin rağmen’ın hastalanması nedeniyle, teklif edildi. Derya Arbaş, Deniz Türkali ve Uzay Heparı’nın başrolde oynadığı filmin çekimleri Kasım 1993’te başladı. Film, 1994 seneninın Nisan ayında gösterime girdi. Heparı’nın adı birlikte müzik yapmış oldukları Sezen Aksu ve Aksu’nun o dönemki vokalisti Yıldız Tilbe ile anıldı. Aralık 1993’te modacı Zeynep Tunuslu ile evliliğe ilk adımını attı. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995’te oğulları Uzay Kanat Heparı’yı dünyaya getirdi.

20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motoru ile Etiler Koç köprüsü üzerinde Küfe Bar’daki programına gitmekte olan Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarptı ve International Hospital’de 11 gün devam eden bitkisel yaşamın arkasından, 31 Mayıs 1994 tarihinde saat 10.50’de hayatını yitirdi. 1 Haziran’da Teşvikiye Camii’nden kaldırılan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here