Tırnak Kırılmasını Önleyen Doğal Tedavi Yöntemleri

0
23

Tırnak yapısı gücünü kaybettiğinde kolayca kırılabilir. Zayıflayan tırnak yapısı sorunu hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir durumdur. Çok sık oje kullanılması, su ile fazla uğraşılması ya da yaşlanma gibi etkiler tırnakların kırılmasına neden olabilir. Kırılgan tırnakların nedeni hipertiroidi, akciğer sorunları, sedef hastalığı, liken, alopesi areata, egzama, anemi, mantar enfeksiyonu ve endokrin bozukluklar gibi bazı hastalıklar da olabilir. Diğer kimyasallar, aseton, su kaybı, aşırı kuru hava, beslenme eksikliği ve bir çeşit travma da tırnakların kırılmasına neden olabilir. Bazı durumlarda tırnak kırılması hepatit, sarılık, lupus ya da kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Zayıflamış tırnaklar için bitkisel çözümler uygulanabilir.

Kırılan tırnaklar için bitkisel çözümler

1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı tırnakları besler ve güçlendirmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı doymuş yağlar arasındadır ve iyi bir nemlendirici olarak çalışır. Ayrıca pek çok tırnak enfeksiyonlarını da önler.

Biraz hindistan cevizi yağı ısıtılır ve tırnaklar üzerine uygulanır. Yavaşça 5 dakikalığına masaj yapılır. Bu kan dolaşımını artırır ve tırnakların nemli kalmasını sağlar. Bu işlem günde 3 kez tekrar edilebilir.

Başka bir seçenek olarak da çeyrek fincan ılık Hindistan cevizi yağı ve birkaç damla limon suyu bir kapta karıştırılabilir. Tırnaklar bu karışım içinde yatmadan önce 10 dakika bekletilir. Olumlu sonuçlar almak için gece boyunca eller eldiven içerisinde bekletilir.

Birkaç hafta boyunca işleme devam edilmelidir.
Hindistan cevizi yağı ile birlikte tırnak güçlendirmek için zeytinyağı da kullanılabilir.

2.Zeytinyağı yöntemi

Cam bir kasenin içerisine zeytinyağı koyun ve birkaç saniye mikrodalga fırınlayın. Zeytinyağı ılıdıktan sonra tırnaklarınızı yağa daldırın ve 15-20 dakika kadar bekletin.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi kırılgan tırnaklar için bir başka çözümdür. Vitaminler, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi sağlıklı besinler ile dolu olan elma sirkesi tırnakların kısa sürede güçlenmesini sağlar. Ayrıca, malik asit ve asetik asit içerdiği için tırnak enfeksiyonları ile mücadeleye yardımcı olur.
Ham, katkısız elma sirkesi ve su küçük bir kasede eşit miktarda karıştırılır.

Tırnaklar bu karışım içerisinde birkaç dakika kadar bekletilir.
Bu işlem her gün; günde birkaç kez tekrar edilebilir.
Karışım ileride kullanmak üzere saklanabilir.

4. E vitamini yağı

Çabuk kırılan tırnakların temel nedeni nemsizliktir. Bu nedenle tırnakların nemlendirilmesi gerekir. E vitamini yağı, tırnakların nemli tutulması için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca tırnakların güçlenmesini sağlar ve cildi de besler.

E vitamini kapsülü kırılarak açılır.
Yağ yatmadan önce tırnaklar üzerine uygulanır.
Tırnakların altındaki kan dolaşımını artırmak için 5 dakika kadar masaj yapılabilir.
Bu işlem her gün; bir ya da iki hafta boyunca tekrar edilmelidir.

5. At kuyruğu

At kuyruğu, tırnakların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda cilt için de faydalıdır. Ayrıca, tırnaklardaki beyaz noktalardan kurtulmaya da yardımcı olur.
Kurutulmuş at kuyruğu otu iki çay kaşığı kadar alınarak sıcak su dolu bir bardağa eklenir.

Kapağı kapatılarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Tırnaklara sürüldükten sonra tırnaklar üzerinde 20 dakika kadar bekletilir.

Tırnaklar kuruduktan sonra üzerine biraz da zeytinyağı uygulanır. En iyi sonuçlar için eldiven giyerek bir gece bu şekilde bırakılması önerilir.
Bu işlem haftada 3 ya da 4 kez uygulanabilir.
Ayrıca, at kuyruğu çayı günde 1 ya da 2 bardak kadar tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here