iMessage rakibi Google Mesajlar artık daha güvenli!

0
45

Apple’ın iMessage uygulamasına rakip olarak geliştirilen Google Mesajlar uygulaması artık daha güvenli. Android cihazlarda RCS mesajlaşma olanağı tanıyan uygulamanın güvenliği için kritik bir adım atıldı. Yeni güncelleme ile test edilen uçtan uca şifreleme özelliği, mesajlarınızı karşı tarafa şifrelenmiş şekilde göndermenizi ve almanızı sağlıyor.

RCS adı verilen özellik aslında Mesajlar uygulamasına özgü değil, bu sistem SMS’in daha modern hali olarak görülüyor. SMS ile emoji gibi eklemeler yapamıyorduk fakat bu sistem ile sorun ortadan kalktı.

Google Mesajlar uygulaması uçtan uca şifreleme kullanacak

WhatsApp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları uçtan uca şifreleme denen bir yöntemi kullanıyor. Bu yöntem sizin “Merhaba” olarak gönderdiğiniz mesajı “#A$G29FxD” gibi karmaşık bir biçimde karşı tarafa iletiyor. Karşı tarafın istemcisi bu mesajı kendi yöntemine göre çözerek alıcıya asıl mesajı gösteriyor. Tabii ki bu işlem çok kısa sürede gerçekleştirilmiş oluyor. Google Mesajlar uygulaması da yeni güncellemeyle bu yönteme geçiş yaptı.

İnternet sitelerinde gördüğümüz “https” protokolü de buna benzer çalışmaktadır. SSL denilen bu yapı ile kredi kartı bilgileri veya kullanıcı giriş bilgileri şifrelenmiş bir şekilde gönderiliyor. Bu da kötü amaçlı kişilerin veriyi görmesini engelliyor. Bu sistem artık bir standart haline geldi ve yalnızca Google Mesajlar değil, birçok servis bu yönteme geçiş yaptı.

Hala şifrelenmemiş veri aktarımı gerçekleştiren uygulamalar genelde kullanıcılar tarafından kınanıyor. Eğer bir Google Mesajlar kullanıcısı iseniz daha güvenli sohbetler gerçekleştirebileceksiniz.

Kaynak : shiftdelete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here