Her iPhone’un ekran kilidini açan jailbreak yayımlandı

0
58

Apple ekosistemi kullanıcıların birçok ihtiyacına cevap veriyor. Yazılım tarafında tercih edilen iOS ise insanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bazı kullanıcılar içinse bu durum geçerli değil. iPhone’ları yetersiz gelebiliyor ve bu sebeple jailbreak kullanarak telefonlarına ”yükseltme” yapıyorlar. Hackerlar da bu kapsamda her iPhone’un ekran kilidini açabilen yeni bir jailbreak yayımladı. iOS 11 ve iOS 13.5 jailbreak artık kullanımda! İşte detaylar:

Her iPhone’un ekran kilidini açan jailbreak yayımlandı!

Apple tarafından iOS, iPadOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinde uygulanan yazılım kısıtlamalarını kaldırmak amacıyla bir Apple cihazının yükseltilmesi anlamına gelen jailbreak, bir dizi çekirdek yaması kullanılarak gerçekleştiriliyor.

En son jailbreak ise iPhone hack ekibi tarafından yayımladı. Apple’ın kısıtlı olduğuna inanan bu kişiler, kaçışı jailbreak ile buluyor. Söz konusu sürümleri kullanan kişiler ekran kilidini açabilen yeni bir jailbreak ile eski telefonlarını açabilirler.

iPhone hack ekibi, yeni iOS 13.5’i çalıştıran en yeni modellerde bile her iPhone’un kilidini açan yeni bir “jailbreak” aracı paylaştı. unc0ver ekibi tarafından yayımlanan jailbreak, Apple’ın bu hafta sunduğu iOS 13.5 de dahil olmak üzere iOS 11 ve üstünü çalıştıran tüm iPhone’ları destekliyor.

Ekibin jailbreak’i oluşturmak için kullandıkları güvenlik açığının ayrıntıları bilinmiyor, ancak elbette bu açığın uzun sürmesi beklenmiyor. Apple söz konusu açıklarını hemen düzeltiyor. Bunun yanında şirketin, jailbreak’leri kullanılmaz hale getirmek için hızlı bir şekilde çalıştığı zaten biliniyor.

Bunların yanında jailbreak işlemini tavsiye etmediğimizi hatırlatmalıyız. Söz konusu bu işlem ile cihazınız onaylanmamış uygulamalar ve benzeri paketlere karşı savunmasız hale geliyor.Söz konusu jailbreak unc0ver’ın ana sayfasında bulunuyor.

Kaynak : shiftdelete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here