Chrome, reklamları engellemeye başlayacağını açıkladı

0
40

Google, Ağustos 2020’nin sonundan itibaren Chrome tarayıcısından kaynak ağır reklamları engellemeye başlayacağını açıkladı . Chrome

Ürün Yöneticisi Marshall Vale’ye göre, son zamanlarda bazı ağır reklamların çok fazla baskı yapmaktan sorumlu olduğunu öğrendiler kullanıcıların pili veya ev ağı verileri, çok geç olana ve hasar zaten bitene kadar bunu bilmeden!

Bu reklamların çoğu, kripto para biriminin yanlış programlanması nedeniyle ağda kullanımın artmasıyla sonuçlandı. Bu, pil ömrüne bu kadar çok yük bindirip sınırsız boşaltmalarının sebebidir. Öte yandan, ya da belki eşzamanlı olarak, çok fazla doymuş ağları zorlarlar, kullanıcı yalnızca ağ sağlayıcı şirketlerinden büyük faturalar aldıktan sonra öğrenir!

Google Chrome’un reklamları engelleyeceği bir ölçüt var. Bir reklam 4 MB ağ verisi, 30 saniyede 15 saniyelik CPU kullanımı veya toplam CPU kullanımının 60 saniyelik eşiklerini kullanırsa, hemen engellenir.

Google’a göre, reklamların yalnızca% 0,3’ü bu eşikleri aşıyor ve reklamlar tarafından kullanılan ağ verilerinin% 27’sini ve tüm reklam CPU kullanımının% 28’ini oluşturuyor.

Chrome bu tür reklamları engelleyeceği zaman, bu reklamların gösterileceği yerde veya çerçevede bir hata sayfası gösterir.

Son zamanlarda Google tarafından kullanıma sunulan Chrome 80’de, Ağır Reklam Müdahalesi seçeneği bulunmaktadır. Bu özellik temelde CPU, pil, GPU, bellek ve bant genişliği gibi ağır kaynakları kullanan reklamları kaldırır.

Bu özellik, yeni bir sekme açılarak ve adres çubuğuna “chrome: // flags / # enable-heavy-ad-müdahale” yapıştırılarak etkinleştirilebilir.

Bu özelliği koruyarak ve bu tür reklamları Chrome tarayıcısında engelleme kavramını daha da güçlendirerek Google, kullanıcılarına kendilerine önem verdiğini göstermek için çaba harcadı. Bu reklamlar her zaman şu ya da bu şekilde bir güçlük olmuştur ve nihayet bunların engellenmesi için bir umut olduğunu bilmek güzel.

Google, son zamanlarda kullanıcılarını mutlu etmek için başka birçok şey yapıyor. Burada bazı değişiklikler, bazı küçük değişiklikler var. Son zamanlarda, bozuk Chrome uzantılarıyla uğraşırken veya kullanıcıların Chrome tarayıcılarının canlılığını kontrol etmelerini sağlamak için Hayati Aracı serbest bırakırken Chrome’un Karanlık Modu ve favicons ile oynuyor . Ve daha fazlası!

Her hafta, Google’dan birbiri ardına iyi bir haber var gibi görünüyor ve özellikle tüm dünya zaten bu kadar çok şey yaşarken koronavirüs pandemisinin bu çok önemli zamanlarında oldukça rahatlıyor.

Google’ın bu çabaları övgüye değer ve çok takdir edilmektedir.

Kaynak : https://www.digitalinformationworld.com/2020/05/bye-bye-bad-advertisers-google-to-block-resource-heavy-ads-that-drains-device-battery-network-data.html#

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here