Arama Motoru Nedir? Arama Motoru Nasıl Çalışır ve Arama Motoru Optimizasyonu

0
18

Arama Motoru, internet üzerinde veya bir dizinde anahtar kelime ve kriter bazlı aramalar gerçekleştiren, bu sonuçları kullanıcılara sunan yazılım veya web siteleridir. İnternet üzerinde yüzlerce arama motoru bulunmakta ve tüm bu arama motorlarının hepsinin farklı yetenekleriyle öne çıkan özellikleri vardır. İlk olarak geliştirilen arama motoru ise hepimizin sandığının aksine Google değil Archie isimli FTP içerisinde dosya aramaya yardımcı olan yazı tabanlı gelişmiş bir arama motorudur. Bugünün en çok kullanılan ve en çok tanınmış arama motoruysa hiç kuşkusuz internetin başucu kaynağı olan Google’dır.

Arama Motoru Nasıl Çalışır

Arama motorlarının büyük bir çoğunluğu otomatikleşmiş sistemlerle çalışır. Arama motorlarının botları yani “Spider/Crawler” internet üzerinde yer alan milyonlarca internet sayfası içerisinde dolanır. Daha sonradan bu web sitelerini inceleyerek kendi veri haznesi içerisine alır. En son aşamadaysa belirlenmiş olan algoritmalara göre bu siteleri puanlayarak istenen sonuçlar arasında derecelendirilmiş şekilde kullanıcılara sunar.

Arama motoru botları bir web sitesini ziyaret ettiğinde;

Web sayfasının yapısı
İçeriğin yapısı / orijinalliği / kelime sayısı
Diğer sayfalara giden ve diğer sayfalardan gelen link bağlantıları
Anahtar kelimenin sıklığı
gibi birçok kriteri de toplayarak götürür. Daha sonra bunlar ana mekanizmada tam algoritmayla eşleştirerek kullanıcılara sunulur. Böylece arama motoru kullanıcıya en iyi ve yararlı bilgiyi sunma yolculuğunu tamamlamış olur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu, web sitesi sahiplerinin sitelerini arama sonuçlarında daha yukarıda sıralanması için yapmış oldukları optimizasyon çalışmaların tümüne denir. Arama motorlarının web sitelerinden bekledikleri açıktır. Daha iyi içerik ve kullanıcıyı daha fazla bilgilendiren tamamen orijinal içerikler. Web sitesi sahipleri bunun yanı sıra SEO kriteri olarak kabul edilen bir çok algoritma seçeneği ile oylanır. Bu oylama sonucunda en yüksek skora sahip olan web siteleriyse daha yüksek sıralamalarda yer alır.

Bir arama motorunda daha yüksek sırada yer almak demek bazen milyonlarca kullanıcının saniyeler içerisinde web sitenizi ziyaret etmesi, bu da içeriklerinizin tam olarak amacına ulaşması manasına gelir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarını Google’da desteklemekte, Webmaster blogu aracılığıyla ve düzenlediği farklı programlarla web yayıncılarına bazı ipuçları sunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here