Apple’ın 500 milyon dolarlık davası COVID-19 nedeniyle ertelendi

0
66

Telefonlarını Yavaşlatan Apple’ın 500 Milyon Dolarlık Davası Ertelendi

Apple‘ın uzun süredir devam eden sınıf davalarından birinin anlaşmaya yakın olduğu anlaşılıyor. Law 360’tan bir rapora göre , Kaliforniya’daki bir federal yargıç anlaşmaya Cuma günü ön onay verdi. Ancak hakim, koronavirüs salgını nedeniyle nihai onayı erteledi.

Zoom‘un video konferans aracıyla yapılan bir duruşmada ABD Bölge Hakimi Edward J. Davila, taraflara COVID-19 krizi nedeniyle son onay tarihlerini birkaç hafta uzatmak istediğini söyledi ve onlara Aralık ayında gerçekleşecek son bir uzlaşma onay duruşması için yeni tarih. “

Dava, şirketin performans sorunlarını önlemek için eski iPhone’ları yavaşlatma kararına dayanıyor. Anlaşma şu anda olduğu gibi devam ederse, Apple eylemleri için 500 milyon dolara kadar ödeme yapacak.

“Teklif edilen anlaşma uyarınca Apple, anlaşmaya katılacak iPhone kullanıcılarının miktarına bağlı olarak toplam 500 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti. Mahkeme başvurularına göre sınıf üyeleri, telefonları için 25 dolar alacaktı. Ödemeler, avukatlık ücretleri ve masrafları en az 310 milyon $ eklemez, sınıf üyeleri bu asgari uzlaşma miktarına ulaşılana kadar 500 dolara kadar alacaklar.

Apple’ın danışmanı, Gibson Dunn & Crutcher LLP’den Christopher Chorba, anlaşmanın iPhone 6’dan iPhone 7 Plus’a ve ilk nesil iPhone SE’ye kadar iPhone’lara özel yazılım güncellemeleri kuranlarla sınırlı olacağını söylüyor.

Chorba, anlaşmanın yalnızca Apple iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus ve SE cihazlarında belirli yazılım güncellemelerini gerçekleştiren kişiler için geçerli olduğunu ve bu telefonların tüm sahipleri için geçerli olmadığını vurguladı. “

Anlaşma için nihai onayın şu anda birkaç hafta içinde alınması bekleniyor.

Kaynak : https://www.imore.com/apples-500m-lawsuit-iphone-throttling-gets-delayed-covid-19

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here