Evde çilek reçeli nasıl yapılır? Reçel yapmanın püf noktaları nelerdir?

0
26

Yaz aylarının gelmesi ile yaz meyveleri de manav tezgahlarını doldurdu. Bilirsiniz yaz meyvelerinin ömrü kısadır. Bu ömrü uzatmak için meyvelerden reçel yapılır. Kahvaltılara renk katan bu reçellerden en sevileni de çilek reçelidir. Çilek reçeli nasıl yapılır? İşte püf noktaları ile çilek reçeli yapımı.

Mis kokulu çilek reçeli severler için harika aynı zamanda pratik bir tarifimiz var. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan reçellerden en çok sevileni şüphesiz çilek reçelidir. Ekmeğimizin üzerine sürdüğümüz, çocukların dahi bayılarak yediği bu reçeli evde yapabilirsiniz. Çilek reçeli nasıl yapılıyor? diye merak edenler tarifimize bakabilirsiniz.

ÇİLEK REÇELİ TARİFİ:

MALZEMELER

2 kilo çilek
2 kilo toz şeker ( 8 su bardağı)
Yarım limon suyu

YAPILIŞI

Çilekler temizlenerek güzelce yıkayın. Daha sonra iki kilo şekeri üzerine dökerek 1 gece boyunca bekletin.

Ardından orta ateşte köpükleri kaşık yardımı ile alınarak kaynatın.

45 dakika kaynattıktan sonra ocaktan almaya yakın limonu ekleyerek, kavanozlara koyun.

Ağzını iyice kapatarak sert çevirin.

Çilek reçelini soğuduktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun…

REÇEL YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Çilek reçeli pişirenler bilir genellikle çok fazla köpük yapar ve bir anda taşma ihtimali yüksektir. Köpüklenmesini engellemek için içine bir miktar tereyağı ekliyoruz böylece sürekli kaşık kaşık köpük almak zorunda da kalmıyoruz.

Ayrıca şekerlenmesini önlemek için de limon değil, limon tuzu kullanıyoruz. Böylece hem daha parlak hem de daha güzel bir renk elde ediyoruz.

Tabi çilekleri seçerken de olabildiğince eziksiz ve çürüksüz olmasına dikkat edin. Minik diri çileklerin reçeli çok ama çok daha güzel oluyor.

Meyveler tarım ilaçlarından arındırılmak için bir saat kadar sirkeli su da bekletilmeli. Bu işlemin ardından eğer reçel yapacağınız meyve sulu bir meyve değilse şekerin içinde sulanması beklenmeli. Ancak meyveleriniz sulu ise şekerde bekletmeden kendi suyunu kullanarak reçelini yapabilirsiniz. Şekerde bekletilen ve suyunu salan meyvelerin üzerine suyu dökebilirsiniz. Ancak çok fazla su dökmemek gerekir, bu reçelim tadını bozar.

Reçel kavanozlara soğutulmadan konulmamalıdır. Sıcak olarak kavanozlara konulursa kavanozda boş kalan yerlerde terleme yapar. Bu reçelin bozulmasına neden olur. Kavanozlara konulan reçellerin ağzı çok sıkı bir şekilde kapatılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here