Sri Lanka Nerede? Türkiye’den Sri Lanka’daki Terör Saldırısına Kınama

0
40

Sri Lanka terör saldırısıyla gündeme geldi. Türkiye’nin içerisinde aldığı birçok ülke saldırıyı kınayan açıklamalarda bulunmuş oldu. Sri Lanka Ulusal Hristiyan Protestan Birliği’nin (NCEASL) verilerine nazaran, Sri Lanka’da geçen sene Hristiyanlara yönelik 86 ayırımcılık, tehdit ve sertlik vakası gerçekleşti. Birlik bu sene ise bu tip 26 vakanın gerçekleştiğini açıkladı.

Sri Lanka nerede? Sri Lanka’nın nüfusu ne kadar? sorusu gündemi takip edenler tarafından merak konusu oldu. Sri Lanka, Güney Asya’da Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Sri Lanka’nın eski adı Seylan’dır. İşte Sri Lanka ile ilgili merak edilenler…

SRİ LANKA NEREDE?

Sri Lanka, Güney Asya’daki ada ülkesidir. Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesi olan Sri Lanka, 1972 yılından önce Seylan olarak bilinmekteydi.

SRİ LANKA NÜFUSU

Sri Lanka 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu’nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

Hükümet güçleri ve Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları (diğer adıyla Tamil Kaplanları) arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılından beri sürmektedeydi. Tamil Kaplanları, adanın kuzeyinde ve doğusunda Tamil Eelam adında bağımsız bir devlet kurmak için mücadelesi 2009 yılında hükümet güçlerinin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Sri Lanka’nın nüfusuna göre, yüzde 70,2 Budist, yüzde 12,6 Hindu, yüzde 9,7 Müslüman ve yüzde 7,2 Hristiyan dini inancı sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here