Severek Tükettiğimiz Süt Mısırın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0
20

Birçok ülkede ve ülkemizde temel besin maddelerinden olan mısır, iyi bir kalori kaynağıdır. Vitamin ve mineraller açısından zengindir. Vitaminlerden A, B ve E vitaminleri açısından zengin olduğu gibi magnezyum, manganez, demir ve bakır mineralleri açısından da zengindir. İyi bir lif kaynağı olan mısır karotenoidler, beta karoten,ferulik asit, vanilik asit, kumarik asit gibi bitkisel besin bileşenlerini de içermektedir.

Barındırdığı antioksidanlar ile anti-kansorejen özellik taşıyan mısır fitokimyasallar açısından da zengin oluşu ile birçok rahatsızlığa karşı da koruma sağlamaktadır. Üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde fayda sağladığı alanlar ise şu şekilde:

İyi bir lif kaynağı olduğunu belirttiğimiz mısır kabızlık ve hemeroid için harika bir besindir. Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacının %18’ini karşılama özelliğine sahiptir. Ayrıca zengin lif kaynağı olması ile kolon kanserine karşı da koruma sağlamaktadır.

Mısır iyi bir kalori kaynağıdır. 100 gramı 342 kalori içermektedir. Yüksek enerji vermektedir. Ancak bu aşırı kilo alımına da sebep olacağından aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.

Zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Sinir sistemi ve bilişsel fonksiyonların korunması için gerekli olan tiamin ve yine dermatite, ishale ve zihinsel bozukluklara neden olan pellegra olarak adlandırılan hastalığın önlenmesinde önemli bir yere sahip olan niasin açısından da zengindir. Böbrek sağlığı ve kemik sağlığı için gerekli olan fosfor, kalp sağlığı için önemli olan magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir.

Yapılan araştırmalar bünyesinde barındırdığı antioksidanların kanser türlerine karşı koruma sağladığını ortaya koymuştur. Özellikle pişirildiği zaman süt mısırındaki antioksidan seviyesini artırmaktadır. Ferulik asit içermesi ile özellikle meme ve karaciğer kanserlerine karşı koruma sağlar.

Yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir yeri bulunan bu gıda aynı zamanda anemiye karşı da faydalıdır. Yine kötü kolesterolü de düşüren mısır kalp sağlığını korur.

İyi bir cilt ve göz sağlığı için gerekli olan A vitamini bakımından da zengindir.

Üzerinde yapılan çalışmalar bileşenindeki fitokimyasalların vücuttaki insülin salınımını ve emilimin düzenlediğini, hipertansiyona karşı da koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.

Mısırın Zararları Nelerdir?

Aşırı tüketimi kilo alımına sebep olabilir. Alerjik astım hastalığında alerjinin artmasına neden olabilir. Fazla tüketimi ishal yapabilir, şişkinlik ve gaz sorununa yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here