Seçimde Nerde Oy Kullanacağım? (24 Haziran ) YSK Seçmen Sorgulama – E Devlet Giriş

0
32

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimi için geri sayım başladı. Milyonlarca vatandaş 24 Haziran Pazar günü sandık başına gidiyor. Vatandaşlar oy kullanacağı yeri ise YSK ve e- Devlet sistemi üzerinden sorgulayabiliyor. Peki oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

59 milyon 369 bin 960 seçmen 24 Haziran Pazar günü sandık başına geçecek. Geri sayımın başladığı 24 Haziran seçimleri için heyecan dorukta. Peki seçmen yeri nasıl öğrenilir? İşte detaylar…

NEREDEN OY KULLANABİLECEĞİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Cumhurbaşkanı ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Oy kullanma saatleri ise şu şekilde:

Tüm yurtta: 08.00-17.00

Dış Temsilciliklerde: 09.00-21.00 saatleri arası

Gümrük Kapılarında: 24 Saat (24 Haziran Pazar günü saat 17.00’a kadar)

59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanacak.

Seçmen kağıdı ellerine ulaşmayan vatandaşlar, nerede oy kullanacaklarını YSK’nın internet sitesinde öğrenebiliyor. Vatandaşlar, seçmen sorgulama uygulamasının ‘Nerede Oy Kullanacağım’ sayfasına girerek oy vereceği sandık bilgilerine ulaşabiliyor. Yurt dışında ikamet edenler ise seçmen sorgulama uygulamasının ‘Yurtdışı Seçmen Sorgulama’ sayfasından oy kullanacakları tarih aralığı ile oy vereceği yer ve adres bilgilerini sorgulayabiliyor.

Yurtiçi seçmen sorgulama yapmak için YSK’nın internet sitesine girip https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/, ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl’, ‘T.C. Kimlik Numarası’, ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No’ gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaparak nerede oy kullanacağını öğrenebilecek.

YSK SEÇMEN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

E DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here