Sahurda Yendiğinde Baş ağrısı Yapan Yiyecekler

0
17
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bazı yiyeceklerin baş ağrısına neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu yiyeceklere dikkat ederek baş ağrısından uzak durabilirsiniz. İşte sahurda yendiğinde baş ağrısı yapan yiyecekler…

Rafine şeker

Rafine şeker, ham şekerin beyaz küp şekere dönüştürülmüş halidir. Küp şekere dönüştürülürken birçok işlemden geçirilen ham şeker en sonunda protein, mineral ve vitamin değerlerini kaybeder. Kansere neden olan etkenlerin başında yer alan rafine şeker baş ağrısına da neden olmaktadır.

Yer fıstığı ve kabak çekirdeği

Yapılan araştırmalara göre içeriğinde Tyramine isimli madde bulunduran yer fıstığı ve kabak çekirdeği gibi maddeler baş ağrısına neden olabiliyor.

Soya sosu

Fermante edilmiş soya fasulyesinden elde edilen ve sos olarak kullanılan soya sosu fazla tüketildiğinde baş ağrısına neden olan yiyecekler arasında yer alıyor.

Zeytin

Çok şifalı olan ve sahurda çok tercih edilen zeytinin ve zeytinyağının da bazı kişilerde baş ağrısına neden olduğu biliniyor.

Yıllandırılmış peynir

Yıllandırılmış peynirlerin aşırı biçimde tüketilmesi alerji, baş ağrısı ve tansiyon yüksekliğine neden olabiliyor.

Yapay tatlandırıcılar

Normal şekere göre daha az kalori barındıran ve daha çok tat veren yapay tatlandırıcıların birçok zararı bulunuyor. İçeriğinde sakarin isimli madde bulunduran yapay tatlandırıcılar kanser, baş ağrısı gibi çeşitli boyutta sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kurutulmuş et çeşitleri

Pizzalarda kullanılan ve kurutulmuş etlerde de bulunan pepperoni isimli madde yüksek oranda sodyum ve nitrat içermesi sebebiyle baş ağrısına neden olabiliyor.

Çin yemekleri ve fast food

İçinde amino asit barındıran Çin yemekleri ve fast food ürünler tansiyonun yükselmesine, diyabet ve obezite riskini artırma ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Enerji içecekleri

İçerisinde bol miktarda kimyasal madde bulunduran enerji içecekleri kalp çarpıntısından baş ağrısına kadar birçok yan etkiye neden olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here