Sağlıklı Bir Uyku İçin Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

0
24
mattress cleaning service Lovely How to Clean a Mattress MattressHelp

Yeni bir yatağa mı ihtiyacınız var? Güne iyi başlamak, rahat bir uyku çekmek ve uyandığınızda kendinizi zinde hissetmek istiyorsanız, yatak seçimi nasıl yapılmalı konusunda detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sağlıklı bir uykunun ne derece önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Geçmek bilmeyen uykusuzluk hissi, geçmek bilmeyen bel ağrıları, omuz ağrıları, yorgunluk hissi derken yaşam kalitenizin düşmesinden şikayet ediyorsanız, yatağınızı değiştirmenizin zamanı geldi demektir. Peki, nasıl bir seçim yapılmalı? İdeal yatak hangisi? Bu soruların cevabı için yazının bundan sonraki kısmını dikkatlice okumanızı öneririz.

Uyumak veya dinlenmek için tercih edilen yataklar, doğru bir şekilde seçilmediği zaman sağlıklı bir uyku pek mümkün gözükmez. Günün yorgunluğunu üzerinizden atarak bir sonraki güne dinç bir şekilde başlamak istiyorsanız yatak seçiminize mutlaka özen göstermelisiniz.

Bir insanın bir gün içerisinde uykuya ayırdığı vakit göz önünde bulundurulduğu zaman 24 saatin ortalama olarak üçte birinin uykuda geçtiği görülüyor. Dolayısıyla o zaman zarfı içerisinde vücudunuzun dinlenerek kendini toparlıyor. Ancak yatak seçiminizde yapacağınız hatalar, konforlu ve sağlıklı bir uykunun önüne geçerek bedeninizin dinlenmesine engel olabiliyor. Bu noktada en iyi uyku deneyimini yaşayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı belli başlı noktalar bulunuyor.

Vücut Ölçülerinize Uygun Bir Yatak Seçin

Satın almayı düşündüğünüz yatağın ölçülerinin vücut ölçülerinizle uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Şöyle ki yatağınızın boyu, sizin boyunuzdan en az 20 cm daha uzun olmalı, eni ise sizi rahat ettirecek ölçülerde olmalıdır.

Uygun Sertliği Ayarlayın

Önemli bir sağlık ürünü olarak karşımıza çıkan yataklar, vücudunuzun gömülmesini engelleyecek kadar sert olmamalıdır. Aynı zamanda sırt eğrilerinizi koruyacak kadar da yumuşak olmaması gerekir.

Yumuşak yatakların rahat olduğu kanısını bir kenara bırakmalısınız! Gereğinden fazla yumuşak olan yataklar, vücudunuzun gereken yerlerini desteklememekte olup omurganız için doğru bir tercih olmayacaktır.

Dolayısıyla vücudunuzun şeklini alan yatakları tercih etmeniz sizin için en doğru seçim olacaktır.

Sadece Tasarıma Bakmayın

Yatak seçiminizi yaparken dış görünüme aldanmamanız gerektiğini asla unutmamalısınız! Sadece şık gözüktüğü için tercih edeceğiniz bir yatak gecelerinizin kâbusu olabilir. Bunun önüne geçebilmek için yatağınızın önce rahatlığını kontrol etmeli ardından ise tasarımının sizin tarzınıza uygun olup olmadığına karar vermelisiniz.

Dayanıklı Olmasına Özen Gösterin

Yatak, sürekli değiştirebileceğiniz basit bir mobilya olmadığı için dayanıklı materyallerden üretilmiş yatakları tercih etmelisiniz. Yatak seçimi konusunda bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta yatağınızın kaliteli olması ve uzun süre dayanıklılık özelliğine sahip olmasıdır.

Yatak seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yatağın dışında kullanılan kumaşın kalitesidir. Kolay yıpranmayan, kaliteli kumaşlar tercih edilmelidir.

Sağlığınızla ilgili yaşadığınız problemler varsa bunları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Tıbbi rahatsızlığınız doğrultusunda yatak seçiminizi gerçekleştirmelisiniz.

Yatak seçiminizi gerçekleştirirken yeni alacağınız yatak ile eski yatağınızı kıyaslamalı, eksi ve artıları göz önünde bulundurarak detaylı bir değerlendirme gerçekleştirmelisiniz.

Yatak seçimi konusunda yukarıda belirtmiş olduğumuz püf noktalardan yola çıkarak omurga sağlığınızı koruyan ve vücudunuzu tam anlamıyla rahat ettiren yatakları seçebilirsiniz. Sabah kalktığınızda sırt ve bel ağrılarıyla güne başlamak yerine son derece dinç bir şekilde uyanmak istiyorsanız yatak seçiminizi büyük bir titizlikle gerçekleştirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here