Unutkanlığa iyi gelen besinler nelerdir? Yaban mersini ve bitterin hafızaya faydası

0
40

Günümüzde en yaygın olan rahatsızlıklardan biri unutkanlıktır. Yaş ilerledikçe alzheimer ve demans gibi ciddi rahatsızlıklara dönüşen unutkanlığa neden olan 3 temek etken vardır. peki unutkanlığa neler neden olur? Yoğun çalışma temposu, gündelik hayatın getirisi, stres, ailesel riskler hafızamızı olumsuz etkileyerek unutkanlığa neden olabiliyor. Haberin detayında unutkanlığa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Unutkanlığın psikoloji ile bir ilgisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan nöropsikiyatrik testlerde çok ilginç sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Özellikle teşhis konusunda beyin ve davranış arasındaki ilişkiye bakıldığında unutkanlığın temel sebepleri ortaya çıkarılmıştır. Unutkanlığı bitirecek en etkili yöntemlerden biri ise beslenme alışkanlığıdır. Bu nedenle bilişsel fonksiyonlarımızı artırmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekmekte. Hafızamızı güçlendirmede bize yardımcı olacak Omega–3 içeriği yüksek gıdalar, orman meyveleri, B 12 vitamini içeren gıdalardır.

UNUTKANLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Balık tüketmek hafızaya iyi geliyor

Omega 3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığı açısından oldukça önem taşıyor. Yapılan araştırmalarda, omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya konmuş, Unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlü kılmak için mutlaka haftada 2- 3 gün balık yemeniz şart.

Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega 3 takviyesi almanızda fayda var. Yalnız yine de balığın kendisinden alınan omega 3 faydalanımı takviyeden daha fazla olduğu yine aynı çalışmalarda ortaya konmuştur. Omega – 3 içeriği yüksek balıklar; somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumrudur.

Omega-3 bakımından zengin olan ceviz-fındık unutkanlığa iyi geliyor

Omega 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biri. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek veya bir avuç içi fındık yemek yaşlılık dönemine yapacağınız bir yatırım olacaktır. Yine E vitamini içeriği ile de güçlü antioksidan yapıları sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunurlar.

Yaban mersini ve bitter çikolata içerdikleri polifenol maddesi bakımından hafızayı güçlendirmede etkilidirler. Uzmanlar iki besinin de aşırıya kaçmadan günlük tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

B12 vitamini bakımından zengin kırmızı et unutkanlığa birebir

Vitamin B12 hafıza üzerine olan etkisi nedeniyle, alzhemier ilişkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır.. Daha çok hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan vitamin B12 nin en iyi kaynakları; Et, balık, tavuk, karaciğer, böbrek, süt, yoğurt, peynir ve yumurtadır. Genelde eksikliği görülmez ama ailesel olarak veya mide rahatsızlığı olanlarda eksikliği oluşabilmektedir. İyi bir B12 kaynağı olarak kırmızı et haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here