Migrenle Savaşan 9 Mucizevi Besin

0
83

Eğer sık sık baş ağrılarınız oluyorsa ve bu durum migreninizi tetikliyorsa yapmanız gereken en basit yöntemlerden biri tükettiklerinize dikkat etmektir. Sizin için migrenle savaşan 9 sihirli yiyeceği bir araya getirdik.

Migren, sadece baş ağrısı değildir. Otonom sinir sisteminden kaynaklanan bio-elektriksel bir hastalıktır. Atak sırasında, otonom sinir sisteminin temel işlevi olan damar, sindirim, dolaşım geçici bir süreliğine aksar.

En sık rastanılan basit migren, en farklı olanı ise auralıdır. Baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık yoğunluğu, ses, koku hassasiyeti en belirgin ve en çok karşılaşılan şikayetlerdir. Auralı migrende ise, görsel bulgular, uyuşma, geçici felç gibi nörolojik semptomlar olabilir. Bu durum çocuklarda ise karın ağrısı, bulantı, kusma olarak ortaya çıkmaktadır.

NEDİR BU MUCİZEVİ BESİNLER?

1) İncir
Magnezyum, lif, manganez, sodyum B6 vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyve olan incir birçok faydasından farklı olarak migren ağrılarına da bire bir. Ayrıca incir, iltihabı azaltmada ve baş ağrılarını uzak tutmada yardımcı olan potasyum içermektedir.

2) Avokado

Birçok şeyle mücadele eden avokadonun faydaları bitmiyor, migren ağrılarına da iyi geliyor. Lutein ve zeaksantin gibi antioksidan bileşenler bakımından oldukça zengin olan avokado, migren ağrısı ile baş etmekte kalmayıp, düzenli kullanımında migren ağrısı oluşumunun bile önüne geçebiliyor.

3) Somon

Omega 3, folik asit ve B2 vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olan somon, Omega 3 vitamini sayesinde sinirlerimizi de koruyor. Böylelikle, beyin fonksiyonlarındaki sinirlerle ilgili bir hastalık olan migrene karşı kendimizi koruma altına alabiliriz. Somon dışında, uskumru, hamsi ve ton balığı da migrene iyi gelen besinler arasındadır.

4) Tatlı patates

Yüksek lif kaynağı ve potasyum bakımından oldukça zengin olan tatlı patates, kanseri önleyen besinler arasında yer almasının yanı sıra en güçlü migren ağrılarına karşı da savaşıyor. Hem lezzetli hem de oldukça faydalı olan tatlı patatesi, migren ağrınız başladığı zaman bile tüketebilirsiniz. Böylelikle sizi rahatlatır ve baş ağrınızın azalmasına yardımcı olur.

5) Salatalık ve havuç

Migren sıkınysının en büyük etkenlerinden biri su tüketimidir. Su içmemizde bize yardımcı olan karpuz, havuç, salatalık ve kereviz gibi yiyecekleri tüketmek de dehidrasyon sağlayacaktır. Dehidrasyon baş ağrısının en önde gelen sebeplerinden bir tanesidir. Bu bakımdan günlük su tüketimine dikkat edin.

6) Kinoa ve lahana

Migrenle mücadele eden besinlere ek olarak kinoa ve lahanayı da ekleyebiliriz. Magnezyum, Demir içeren kinoa ve Omega 3 bakımında oldukça zengin olan lahana, migrenin en güçlü savaşçılarından biridir.

7) Limonlu su

Güne başlarken limonlu su tüketmenin ne kadar önemli ve yararlı olduğu birçok kişi tarafından bilinir. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen ve yüksek miktarda C vitamini içeren limonlu su, migren ağrısına da oldukça faydalıdır. Migren ağrınız olduğu zaman yarım limon suyunu bir bardak suyla karıştırın, içine 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve kendinizi daha iyi hissedin.

8) Yoğurt

Yapılan araştırmaya göre, B vitamininin bir parçası olan riboflavin, yoğurtta yüksek miktarda bulunur ve migrene karşı oldukça etkilidir. Sık sık migren ataklarınızdan bıkmışsanız günlük diyetinize gönül rahatlığıyla yoğurt ekleyebilirsiniz.

9) Tarçınlı macun

Migren ağrınız başladığı zaman, tarçın çubuklarını alın ve toz haline getirin. Daha sonra, üzerine az miktarda su ekleyip kalın bir macun haline getirine kadar karıştırın. Bu macunu şakaklarınıza ve alnınıza uygulayıp yaklaşık 25-30 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu mucizevi ilaç migrenle savaşır ve ağrıyı yatıştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here