Günde 20 dakika doğada olmak stresi azaltıyor

0
37
Enjoying a summer walkabout

Uzmanların yapmış oldukları araştırmada, haftada minimum 3 gün, 20 dakika doğada zaman geçirmenin stres seviyesini düşürdüğünü tespit etti.

Kalitesiz yaşam tarzı stres ve depresyonu artırarak ciddi hastalıklara zemin hazırlar. Uzmanlar bunun için araştırma yapmaktadır. Aksi şekilde stres ve depresyon beyin sinyallerini bozarak bireyin daha bitkin ve sinirli olmasını sağlar. Ancak ABD’nin Michigan Üniversitesinden bilim insanoğluı,yapmış oldukları bir araştırmada haftada minimum 3 gün, 20 dakika doğada zaman geçiren kişilerde kortizol stres hormonu seviyesinin belirgin şekilde azaldığını söylemiş oldu.

Araştırmacılar, bir grup yetişkinle gerçekleştirdikleri deneyde, katılımcılardan 8 hafta boyunca, haftada en az 3 gün kendi belirledikleri aralıklarda ve sürelerde doğada süre geçirmelerini vurguladı. Iştirakçilerin doğada geçirdikleri sürede aerobik egzersizler yapmaları, telefon kullanmaları, internette ve sosyal medyada vakit geçirmeleri, bir şeyler okumaları veya başkalarıyla konuşmaları yasaklandı.

8 haftanın arkasından kontrol ettikleri katılımcılar içinde en az 20 dakika doğayla baş başa kalanların kortizol seviyelerinin belirgin şekilde düşmüş olduğunü tespit edildi. En verimli sonucun 20 ila 30 dakika içinde alındığı, 30 dakikayı aşan sürelerin ise kortizol seviyesini giderek düşürdüğü kaydedildi. Araştırmaya önderlik eden Michigan Üniversitesi hekim Öğretim Üyesi Mary Carol Hunter, araştırmanın, doktorları stres mağduru hastalara doğayı “ilaç” olarak tavsiye etmeleri için kafi bilimsel temeli sağladığı kadar “uygun doza da işaret ettiğini” belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here