Sağlığınız İçin Mutfağınızdan Eksik Etmemeniz Gereken 5 Baharat

0
29

Baharat, Hint mutfağı başta olmak üzere birçok kültürde yemeklerin eğer olmazsa olmazı… Baharatlar, kilo denetiminden sindirim sistemine, metabolizma hızından kolesterol ve kansere kadar geniş bir etkiye sahiptir.Ama öyle baharat türleri vardır ki, içinde ne olduğu bakımından daha zengindir. İşte sağlığınız için mutfağınızdan noksan etmemeniz gereken 5 baharat.

Tarçın

Tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat çeşidi olup pek çok faydası vardır. Kesinlikle tarçını mutfağınızda bulundurmanız gerekir. Kan şekerini dengeler, enfeksiyonlara karşı savaşır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderir, zihni açar, zayıflamaya yardımcı olur, kolesterolü düşürür ve alzheimer hastalığını engelleyebilir.

Kekik

Sofraların kaçınılmaz baharatı kekik, yiyeceklere verdiği lezzetin yanında tam bir vitamin deposu. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kekiğin tıbbi faydaları ise saymakla bitmiyor. Öksürüğe iyi gelir, tansiyonu düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, ağız sağlığına iyi gelir, sivilce ve diğer cilt problemlerine iyi gelir, kas ağrılarına iyi gelir ve antidepresan görevi görür.

Kimyon

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kimyonun çayı da hazırlanabiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir, demir bakımından fazlaca yararlıdır. Saç dökülmesi, saçlarda kepek ve yağlanmayı önler. Vücuttaki kan şekerini dengede kalmasını sağlar. Sağlıklı bir tane süreci geçirmek için kullanılır. Astım hastalığına iyi gelerek, hastaları rahatlatmaktadır ve kanseri önlemede iyi bir savaşçıdır.

Kırmızı toz biber

Kırmızı toz biber, alzheimer hastalıklarının tedavisine destek oluyor. Termojenik etkisi sayesinde biroldukça farklı yolla kilo yitirilmesine da katkı sağlıyor.

Zerdeçal

Zerdeçalın muhteviyatında bulunan kürkümin virüs, bakteri, mantar hatta kanser önleyici özelliklere sahiptir. Bu faydalardan en maksimum şekilde yararlanabilmek için zerdeçalı iyi mi tüketmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.Anti-inflamatuar özelliği, antioksidan özelliği vardır. Beyin aktivitesini arttırır, kalp rahatsızlıklarına iyi gelir, kanseri önler hatta iyileştirebilir. Bunun haricinde eklem iltihabına iyi gelir ve depresyonu tedavi edebilir.

Kaynak : pembenar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here