Robot Öğretmen Elias Türkiye’de Derse Girecek!

0
35

Dünya kamuoyunun ilgisini çeken, Finlandiya’da tasarlanan, 23 dilde konuşabilen robot öğretmen “Elias” Türkiye’de öğrencilerle buluştu. Bahçeşehir Kolejinin eğitim teknolojileri geliştirme projesi olarak ülkemizde de asistan olarak derslere katılacak olan “Elias”, okul öncesi ve ilkokul seviyesinde öğrencilerin yabancı dil eğitimine adaptasyonunu artıracak. Dünyada Finlandiya’dan sonra bu teknolojiyi eğitim sisteminde kullanan ilk kurum olduklarını belirten Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel,”Elias”ın gelecek eğitim-öğretim yılında Bahçeşehir Koleji bünyesindekipilot okullarda öğrencilerle buluşacağını belirtti.

Robot öğretmen asistan olarak derslere girecek

Finlandiya’da öğretmen olarak işe alınan, 23 dil bilen, mobil bir uygulama ile sınıfın dili ve öğrencilerin düzeyine göre ayarlanabilen robot öğretmen Elias, eğitim teknolojilerinde gelişimin en somut örneği olarak dünya kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Dünya üzerinde köklü bir değişime giden eğitim sisteminin yakın takipçisi olan Bahçeşehir Koleji yaptığı işbirliği ile Elias’ı öğrencileriyle buluşturacak.

Finlandiyalı yapay zeka ve robotik firması Utelias Tecnologies tarafından bir yılda kodlanarak tasarlanan “Elias” hakkında bilgi veren şirketin CEO’su Johanna Hemminki, robot öğretmenin 23 dil bildiğini ancak şu an kullanılan versiyonunun Fince, İngilizce ve Almanca ile sınırlandırıldığını söyledi. Hemminki, robot öğretmenin öğrencilerin dil ve okuma-yazma gelişimlerine katkı sağlayacağını da dile getirdi. Finlandiya’da 4 şehirde pilot uygulamalarla ders başı yapan “Elias”ın 2 yıl içinde daha da geliştirileceğine vurgu yapan Hemminki, bu süre içinde eğitim teknolojileri noktasında robotun istenilen düzeye ulaşacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here