Rahmet mi Azap mı?

0
20

Bir adam vardı. Doksan dokuz kişiyi öldürmüştü.

Bir gün en büyük alimin kim olduğunu araştırdı.Ona birini gösterdiler. Hemen onun yanına gitti ve sordu: “doksan dokuz insanı öldürmüş bir kişinin tövbesi kabul olur mu? ” Adam olmaz deyince onuda öldürdü.

Bir gün yine alim olduğu söylenen bir adama daha gidip aynı soruyu sordu.Alim cevap verdi: “Tabiki kabul olur.Onunla tövbe arasına kim girebilir? Ama şöyle bir yer var oraya git.Orada Allah’a ibadet edenler var.Onlarla birlikte sende Allah’a ibadet et.Sakın önceki memleketine dönme.Orası kötü bir yer.”

Adam yola çıktı. fakat yolu yarıladığında öldü.Melekler,adamı kimin alıp götüreceği konusunda tartıştılar. Rahmet melekleri,” Bu adam tövbe etti”azap melekleri,”bu adam hayatı boyunca hiç hayır işlemedi” deyip kararsız kaldılar.Bu esnada gelen başka bir meleği hakem tayin ettiler. Melek şöyle dedi: “geldi yer ile varacağı yere olan uzaklığı ölcün, hangisine daha yakın ise adam o tarafa aittir.” Melekler gitmek istediği yere daha yakın olduğunu tesbit ettiler. Bunun üzerine onu rahmet melekleri alıp götürdü. (Buhari ; Müslim).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here