Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun Sağlık Durumu Hakkında Hastaneden Açıklama

0
26

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu yaşamını yitirdiği iddiaları üzerine yıldız Gazetesi Genel gösterim Yönetmeni Nuh Albayrak, hastanede açıklama yaptı. Albayrak, “Ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi organik akışı içerisinde sonuç beklenecek” dedi

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun sıhhat durumundaki ciddiyet devam ediyor. Yıldız Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, geçirdiği beyin kanaması sonrası ameliyat edilen Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun sıhhat durumuna ilişkin, “Son durum, ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi naturel akışı içinde sonuç beklenecek.” dedi.

Geçirdiği beyin kanaması sonrası ameliyat edilen Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun yoğun bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor. Star Gazetesi Genel gösterim Yönetmeni Nuh Albayrak, Prof. Dr. Dedeoğlu’nun tedavi gördüğü Şişli Florence Nightingale Hastanesi’ne gelmiş olarak, eşi Hasan Basri Dedeoğlu ve yakınlarıyla görüştü.

Sabah Dedeoğlu’nun ağabeyi ile görüştüğünü, sonrasında hastaneye gelirken “ölüm” iddialarıyla karşı karşıya kalmış olduğunı özetleyen Albayrak, “Ben yoldayken bir son dakika bilgisi paylaşıldı. Ben yola çıkmadan önce de abisiyle görüştüm, ‘Bir değişiklik yok.’ demişti. Telefonu kapattım, son dakikalar başladı. Yeniden aradım, ‘Bir değişiklik mi oldu?’ diye sordum, ‘Hayır olmadı, bizim de haberimiz yok.’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Hastaneye geldikten sonra Dedeoğlu’nun yakınlarıyla görüştüğünü, görüşme esnasında Başdoktor Dr. Okan Özçeker’in odaya gelmiş olarak aileye informasyon verdiğini kaydeden Albayrak, “Son vaziyet, ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi organik akışı içerisinde sonuç beklenecek” dedi.

BERİL DEDEOĞLU KİMDİR?

Beril Dedeoğlu 1961 senesinde Ankara’da doğdu. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 1986’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler kısmınden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı.

Bilimsel nitelikli kariyerine Prof. Dr. Esat Çam’ın asistanı olarak, 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde başladı. 1999 senesinde doçent, 2005 senesinde profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi. Bir dehemmiyet Kadir özgü Üniversitesi’nde, Aydın Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde ders verdi.

Agos, Yeni Şafak, süre ve Today’s vakit gazetelerinde çalıştı. Ek olarak Samanyolu TV ve TRT Haber televizyon kanallarında çeşitli haber programlarında yer aldı. Akademik kariyerinin yanı sıra, yıldız ve Daily Sabah gazetelerinde uluslararası ilişkiler alanında köşe yazarlığı yaptı. Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında biroldukça kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

6 Şubat 2012 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafınca Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı. 28 Şubat 2017 tarihinde, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un yerine Ege Üniversitesi Rektör Vekili olarak atandı.

Çözüm sürecinin bir parçası olarak oluşturulan “âkil insanoğlu” panelinin üyesi ödatıyla, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi’nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirdi.

22 Eylül 2015-24 Kasım 2015 tarihleri içinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev aldı. Dedeoğlu, önceki Bakan Ali Haydar Konca’nın istifa etmesinin ardından, Kasım 2015 erken genel seçimleri sonrası yeni bir hükûmet kurulana kadar görevde kaldı ve 24 Kasım 2015’te görevini Volkan Bozkır’a devretti. Ek olarak, geçici bakanlar kurulunda Aile ve toplumsal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ile birlikte iki kadın bakandan birisi oldu. Avrupa Birliği Bakanı olarak, bununla birlikte Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinde Türkiye’yi olarak temsil etti. Bakanlık görevinin peşinden, 10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atanmıştı.

Dokuz Eylül Üniversitesi jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Altan Gümüş’ün kızı olan Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here