Tuvalet Kağıdı, Kolonya, Makarna… Koronavirüs Salgını Sonrasında Ülkeler En Fazla Hangi Ürünlere Talep Gösterdi?

1
68

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken çeşitli ürünlere de talep bir anda arttı. Yakın dönemde sosyal medyaya yansıyan tuvalet kağıdı kuyrukları ve izdihamını çok iyi hatırlıyoruz. Olası panik anlarında yapılan alımlara İngilizce’de “panic buying” tanımı yapılıyor.

Ülkelerde en çok rağbet edilen ürünleri sizler için derledik.

Almanya – Tuvalet Kağıdı

Almanya’da tespit edilen vaka sayısı yüksek ancak salgınla mücadele konusunda oldukça başarılı bir çizgi çiziyorlar. Bununla birlikte salgın haberlerinin yayılmasının ardından ülkede tuvalet kağıdı ve temizlik ürünlerine olan talep patladı.

Amerika – Silah & İçecek

Amerika Birleşik Devleti de panik satım alımlarının arttığı bir ülke. Amerika’da özellikle silah alımları rekor bir seviyeye gelmiş durumda. Bununla birlikte halk içecek ve yiyecek konusunda da yoğun stok yapıyor.

Birleşik Krallık – İçecek & Tuvalet Kağıdı

Birleşik Krallık toplumsal bağışıklık konusu uzun süre gündemde yer almıştı. Şu sıralar tuvalet kağıdı ile birlikte içeceklere yoğun talep var.

Bulgaristan – Turunçgiller

Bulgaristan daha çok bağışıklığı güçlendiren besinlere yönelmiş durumda. 330’dan fazla vakanın görüldüğü ülkede portakal, mandalina, greyfut ve limona hücum var.

Fransa – Prezervatif & Şarap & Hazır Gıda

Fransa da Avrupa’da en kötü etkilenen ülkelerden birisi. Sokağa çıkma yasağı var. Marketlerde prezervatif, şarap ve hazır gıda en fazla rağbet gören ürünler arasında yer alıyor.

Hollanda – Çeşitli Maddeler(!)

Hollanda’da Red Light’taki bazı çeşitli madde satıcılarının 6 Nisan’a kadar kapalı kalacağını duyuran yerel yönetim sebebiyle semtte uzun kuyruklar oluşmuştu.

İspanya – Hamur İşi, Hazır Gıda & Şarap

İspanya’da durum her geçen gün ciddiyetini sürdürüyor. Halk hazır gıdaya hücum ediyor ve yoğun stok yapıyor. Bununla birlikte şarap da en çok alınan ürünler arasında yer alıyor.

İskandinav Ülkeleri – Ağrı Kesici

İskandinav ülkelerinde hazır gıdaya büyük rağbet var. Tuvalet kağıdı da sıkça alınıyor ancak ağrı kesiciler ürün listelerinde başı çekiyor.

İtalya – Şarap & Makarna

Salgının en kötü etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da halk yoğun bir şekilde şarap ve makarna alıyor.

Türkiye – Kolonya & Makarna

Ülkemiz de panik satım alımları görülüyor. Tuvalet kağıdı ile yakın zamanda sosyal medyaya düşen haberler olmuştu. Ülkemizde kolonya ile makarnaya büyük rağbet var. Öyle ki geçtiğimiz günlerde “Tüm ülkeye yetecek kadar makarna stoğumuz var.” açıklaması da yapılmıştı.

Singapur – Hazır Gıda & Tuvalet Kağıdı

Singapur’da da tuvalet kağıdı ile hazır gıdaya hücum var.

KAYNAK : onedio

1 YORUM

 1. Hey there 🙂

  Your wordpress site is very sleek – hope you
  don’t mind me asking what theme you’re using? (and don’t mind
  if I steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours–
  but the theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching
  for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here