Porsche, Elektrikli SUV’lar İçin Dört Motorlu Bir Aktarma Organını Test Ediyor

0
44

Porsche’nin Taycan’ı takip etmesi , güç kaynaklarını karşılaştırmalı olarak muhafazakar gösterebilir. Stuttgart ekibi, elektrikli SUV’lar için dört motorlu bir güç aktarma organı üzerinde çalıştığını, Taycan’da bulacağınızın iki katı olduğunu ortaya koydu . Bununla birlikte, çeyrek mil zamanını iyileştirmekle ilgili değil. Bunun yerine, tasarım kontrole odaklanmıştır – her bir tekerlek için bir motor Porsche’nin güç dağıtımını kaygan yollara karşı koymak veya yüksek hızlarda viraj almak isteyip gerektirmediğine bağlı olarak hızla değiştirmesini sağlar. Şirket, “Bir spor arabanın çevikliğine” büyük bir insan taşıyıcısında sahip olabileceğinizi iddia etti.

Teknolojinin ek sensörlere ihtiyacı yoktur ve yazılım kontrolü, gazlı araçlarda bulunan nispeten düzensiz sınırlı kaymalı diferansiyel yerine gücü “milisaniye içinde” yeniden dağıtabilir. Porsche, sistemi iki kış boyunca test ettiğini söyledi.

Bir tane baskın soru var: hangi model ilk önce dört motorlu bir sistem alır? Porsche, bir Macan EV’nin işlerde olduğunu çoktan onayladı , ama aynı zamanda (nispeten) giriş seviyesindeki kalabalığı hedef alan bir geçit. Şirket bunun yerine daha büyük SUV’lara, Cayenne’nin bir EV çeşidine mi yoksa tamamen yeni bir tasarıma mı odaklanması şaşırtıcı olmaz. Hangi model ilk dibs alırsa, yanma ile çalışan araçlar için mevcut olmayan tüm hava koşullarını sağlayarak elektrikli SUV’lar için ikna edici bir durum yaratabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here