Numan Kurtulmuş Emeklilik Yaşını Açıkladı…

0
2

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, milyonlarca kişinin merakla beklediği ‘kıdem tazminatı’ ve ’emeklilik yaşı’ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Numan Kurtulmuş kıdem tazminatıyla ilgili olarak, “Çok detaylı şekilde gündeme geldi. Politika hedefleri olarak işçiyi hak kaybına uğratmayacak, işverene ilave yükler getirmeyecek, tahsilat sorunu olmayacak ve sürdürülebilir bir yapının ortaya konduğu rapor detaylarıyla paylaşıldı” dedi. Kurtulmuş, emeklilik yaşının yukarıya çekilmesi yönünde bir çalışmalarının olup olmadığı sorusu üzerine ise, “Hayır yok. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade, şu andaki yasal düzenleme devam edecektir” dedi.

KIDEM TAZMİNATI

Bugün Bakanlar Kurulu’nda 3 konu gündeme geldi. Birisi kıdem tazminatı konusuydu. İşçiye hak kaybı getirmeyecek, sürdürülebilir bir yapının ortaya koyulduğu reform Bakanlar Kurulu ile paylaşıldı. Mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya koyuldu. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlarımız konunun daha net şekilde ana çerçeveye oturtulmasını sağlayacaklar. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır.

EMEKLİLİK YAŞININ İLERİYE ÇEKİLMESİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesiyle ilgili bir çalışmanın gündemde olup olmadığı sorulan Kurtulmuş, “Hayır, yok. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu andaki mevcut emeklilik yaşıyla ilgili yasal düzenleme devam edecektir. Sayın Müezzinoğlu’nun söylediği şu; OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde 52. Türkiye’de de bu yaşın belli bir süre içerisinde ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hedefi, 2036 yılına gelindiğinde Türkiye’de kadınlarda emekliliğin 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak olan bir tahminde bulunuyorlar. Buna göre bir planlama yapıyorlar. Şu anda çok güçlü bir şekilde emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil” diye yanıt verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz