Mübarek Berat Kandili ne Zaman? 2019 Mübarek Berat Kandili Tarihi

0
33

Mübarek Üç ayları idrak ettiğimiz bugünlerde herkes kandil günlerini merak ediyor. Geçtiğimiz günlerde kutladığımız kandilin ardından Berat Kandili yaklaşıyor ve müminler tarafından Berat Kandili ne zaman sorusuna 19 Nisan 2019 Cuma günü Berat Kandili.

Üç ayların ikincisi Şaban ayı başladı. Şaban ayı içerinde tek kandil olan Berat Kandiline sayılı günler kaldı. Berat Kandili ne zaman?

KANDİL NE ZAMAN?

19 Nisan 2019 Cuma günü Berat Kandili.

BERAT KANDİLİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak demektir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabi ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (Ibn Mâce)Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildigi gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Berat Gecesi Duası

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:“Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here