Kanserde Farklı Bir Yardımcı Destek Tedavi Konsepti: MİKOTERAPİ

0
27

Kanserde farklı bir yardımcı destek tedavi konsepti: MİKOTERAPİ

Derleyen: Prof Dr Canfeza Sezgin, İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Mikoterapi, mantarlardan elde edilen ekstraktların veya doğal bileşenlerin sağlık için kullanılmasıyla yapılan yardımcı tedavidir (1).
Yapılan çok sayıda bilimsel araştırmada mantar ekstraktlarında ve metabolitlerinde antikanser etki gösteren doğal bileşenler olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar mantar ekstraktlarının güçlü antitümör-antikanser etki gösterdiği saptanmıştır.

Bu çalışmalarda mantarlardan elde edilen aktif bileşenlerin heteropolisakkaritler, beta-glukan, alfa glukan, proteinler, polisakkarit, yağ asitleri, nükleosid analogları, terpenoidler, seskiterpenler, lanostanoidler, steroller ve fenolik asitler olduğu gösterilmiştir. Yani mantarlar sağlık için yararlı çok sayıda doğal maddeyi içermektedir (1).

Reishi mantarı (Ganoderma lucidium) ve Antrodia camphorata mantarı kansere karşı yardımcı tedavide yararlı olduğu en çok araştırılmış doğal ürünler arasındadır (1).

Mantarların karaciğere zarar verdiği gibi yanlış bir kanı vardır. Günümüzde bilim dünyası mantarların karaciğeri korumada yardımcı olduğunu kabul etmektedir; reishi mantarı (ganoderma lucidum) bu konuda en çok araştırılmış mantardır (2).

Reishi mantarı (g. Lucidum) ekstraktı bağışıklık sisteminin düzenlenmesine ve doğrudan kanser hücrelerinin ölmesine yardımcı olmaktadır (3).

Doktorların tıbbi tedavilerini belirlerken ana referans aldığı değerlendirmelerin yapıldığı Cochrane analizlerinden birisi reishi mantarı ile ilgili olarak yapılmıştır (4). 2012 yılında yapılan bu analizde reishi mantarının kanser tedavisinin yanıtını arttırmada ve bağışıklık sisteminin uyarılmasında tıbbi tedavinin yanında yardımcı gıda takviyesi olarak kullanılabileceği kabul edilmiştir. Ciddi bir yan etkisinin bulunmadığı da bu derlemede belirtilmiştir.

Vücut direnci ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için çinko, selenyum ve koenzimQ10 ile B vitamin kompleksine ihtiyaç duymaktadır. Kanser, enfeksiyon gibi sağlık sorunlarında yetersiz beslenme ve ihtiyacın artması gibi nedenlerle bu doğal maddelere ihtiyaç artmakta, dışarıdan yardımcı gıda takviyesi olarak desteklenmesi gerekebilmektedir.

Kaynaklar
1.Popovic V, Zivkovic J, Davidovic S, Stevanovic M, Stojkovic D. Mycotherapy Of Cancer: An Update On Cytotoxic And Antitumor Activities Of Mushrooms, Bioactive Principles And Molecular Mechanisms Of Their Action. Curr Top Med Chem. 2013 Oct 1. [Epub ahead of print]
2.Soares AA, de Sá-Nakanishi AB, Bracht A, da Costa SM, Koehnlein EA, de Souza CG, Peralta RM. Hepatoprotective effects of mushrooms. Molecules 2013 Jul 1;18(7):7609-30.
3.Feng L, Yuan L, Du M, Chen Y, Zhang MH, Gu JF, He JJ, Wang Y, Cao W. Anti-Lung Cancer Activity through Enhancement of Immunomodulation and Induction of Cell Apoptosis of Total Triterpenes Extracted from Ganoderma luncidum (Leyss. ex Fr.) Karst. Molecules. 2013 Aug 19;18(8):9966-81. doi: 10.3390/molecules18089966.
4.Jin X, Ruiz Beguerie J, Sze DM, Chan GC. Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for cancer treatment. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Jun 13;6:CD007731. doi: 10.1002/ 14651858. CD007731.pub2.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here