Karaciğer Büyümesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
18

Tıp dünyasında Hepatomegali olarak anılan Karaciğer büyümesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir bir rahatsızlık olan karaciğer büyümesi tedavisi için teşhis çok önemli bir detaydır. Karaciğer büyümesi belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazıya göz atın.

Karaciğerin çeşitli nedenlere bağlı bir biçimde hacim olarak genişlemesi karaciğer büyümesi olara adlandırılan bir sağlık sorunudur. Bebeklerde ve çocuklarda da görülebilen bu sağlık sorununu tedavi edebilmek için hastalığın teşhisi yapılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Karaciğer büyümesi belirtileri ve sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir, gelin birlikte göz atalım.

Karaciğer büyümesi neden olur?

Aşırı alkol tüketimi
Karaciğer yağlanması
Viral hepatit
Glikojen depo hastalıkları
Kronik kalp yetmezliği

Karaciğer kanseri
Siroz
Kan enfeksiyonları
Otoimmün hastalık
Beze humması(virüs enfeksiyonu)

Obezite
Lösemi(kan ya da ilik kanseri)
Lenfoma(lenf bezi kanseri)
Karaciğer metastazı

Karaciğer büyümesi belirtileri

Sağ üst karında ağrı
Mide bulantısı
Kas ağrısı
Sarılık
Karında şişme
Diş etlerinde kanama

İshal
Kanlı dışkı ve idrar
İştah ve kilo kaybı
Vücutta meydana gelen morarmalar
Çabuk yorulma

Çocuklarda Karaciğer Büyümesi ve Belirtileri

Normal bir doğum ardından çocukların karaciğer ağırlığı, vücut ağırlığının %4′ ünü oluşturur. Standart değerlerde

Yeni doğanlar için 2 ila 3 santim,

4 ila 6 aylık için 2 santim,

Daha büyükler için 1 santim’ dir.

Yetişkinler ve çocuklar için büyüme belirtileri birbirleriyle benzerlik gösterebilir. Özellikle büyümenin durumu ileri aşamalara gelmediği müddetçe, dışarıdan belirtilerinin hissedilebilmesi pek de mümkün olmaz. Ancak büyüme ileri aşamalara geldiyse devamlı olarak şişlik hissiyatı ve süreklilik teşkil eden karın bölgesinde rahatsızlık gibi belirtiler oluşturabilir. Bunlara ek olarak sarılık oluşumu, kronikleşmiş yorgunluk durumu, vücut dirençsizliği ve güçsüzlüğü, mide bulantıları ve olağan dışı düzeyde kilo kaybı gibi etkilerde görülebilir.

Karaciğer büyümesi nasıl tedavi edilir?

Karaciğer büyümesi tedavisinin belirlenebilmesi için öncelikle tomografi ve röntgen ile hastalığın teşhisi yapılmalıdır. Bu süreçte kişinin karaciğer büyümesine neden olan alkol ve yağlı yiyecek tüketiminden de uzak durması gereklidir. Hastalığın nedenine göre kansere bağlı karaciğer büyümelerinde kemoterapi ve radyasyon tedavisi; şeker, hepatit ve karaciğer hasarına bağlı olarak gelişen karaciğer büyümelerinde ise doktorun önerdiği ilaç ile tedavi olmak gerekmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer temizleme kürü

Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu karaciğer büyümesi sorunu olan kişilere maydanoz kürü tavsiye ediyor. Kürü hazırlamak için 15 tane maydanozu blendırda rendeleyin, üzerine yarım limon suyu ve yarım bardak su ekleyin ve karıştırın. Elde edilen karışımı sabahları kahvaltıdan önce aç karnına tüketin. Etkili olabilmesi için bu kürü 15 gün boyunca tüketin, sonra bir hafta verip tekrardan 15 günlük süreçte tüketin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here