İşte Kapari Bitkisinin İnanılmaz Faydaları

0
32

Akdeniz iklimi başta olmak üzere güneş gören yerlerde yetişebilen kapari bitkisi sağlığınıza çok yönlü faydalar sağlıyor. Güneş gören yerlerde kendiliğinden yetişen bu bitkinin faydalarını duyduktan sonra çok şaşıracaksınız. İşte kapari bitkisinin faydaları…

Kapari bitkisi içerisinde kuersetin ve kaempeferol etken maddelerinden bol miktarda bulundurmaktadır. Bu bitki yaz sonundan itibaren meyve vermeye başlar. Kapari bitkisinin sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Kapari bitkisinin faydalarını merak etmeye başladıysanız hemen açıklayalım…

Kapari bitkisinin faydaları

Bu şifalı bitki, kan hastalıklarında (Lösemi, anemi, kansızlık, trombosit düşüklüğü) ve MS tedavisinde kullanılıyor. Aynı zamanda böbrek taşı veya kumu tedavisinde, gut hastalığında (her kapari ürünü değil tabi), mide bağırsak sorunlarında da kaparinin mucizesinden yararlanılıyor.

Peki, bu adını bile belki yeni duymuş olduğunuz kapari nasıl kullanılıyor? Aslına bakarsanız, yukarıda saydığımız hastalıklar için kaparinin ayrı ayrı kullanımları mevcut. Böbrek taşında ya da kumunda kaparinin karpuzu ve çayı tavsiye edilirken, kan hastalıklarında kapari reçeli ve marmelatı öncelikli olabiliyor.

Kapari içeriğinde kuersetin ve kaempeferol etken maddeleri bol miktarda bulunmaktadır. Sağlık açısından pek çok önemli faydaları bulunan bu iki madde, güçlü birer antioksidandırlar ve serbest radikallere karşı vücudu savunmaktadırlar.

Bu bitki ekilen yerlerde veya tohumunun sıçramış olduğu yerlerde kendiliğinden yetişir. Sulama veya başka bir işlem gerekmez.

Akciğer kanserini yüzde 50 engelliyor

Yapılan bilimsel araştırmalara göre kapari bitkisini tüketen kişilerde akciğer kanseri riskinin % 50 azalttığını ortaya çıkmıştır.

İçerisinde bol miktarda flavonoid barındıran bu bitki, kanser hastalarının kan değerlerinde düşük olan trombosit sayısını arttırır ve kanserle mücadele için vücuda önemli bir takviye vermiş olur.

Karaciğer yağlanmasını önler

Kapari ve zengin kuersetin içeren besinler , karaciğere çok faydalıdırlar. Karaciğer yağlanmasını önlerler ve karaciğer fonksiyonlarını önemli ölçüde düzenlemektedirler.

Aynı zamanda MS ve ülser hastası olan kişilerin bol miktarda kapari tüketmeleri tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here