(İSO) Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşunun 82’si Kocaeli’de

0
24

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde bulunarak, Kocaeli’nin bu yıl 82 firma ile Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer almasının gurur dolu bir tablo olduğunu söyledi.

En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan 82 Kocaeli firmasını kutlayan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede, firma merkezlerinin başka illerde olmasından dolayı Kocaelili firma sayısı 35 olarak görünüyor. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları dikkate aldığımızda 2017 yılında 82 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldığını memnuniyetle görüyoruz. Yeni dönem Oda Meclisimizin Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde yer alan 14 kuruluşun Kocaeli Sanayi Odasına ayrı bir güç kattığını düşünüyorum” dedi.

Üretimde kalite ve katma değerin önemine dikkat çeken Başkan Zeytinoğlu, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Kocaeli’nin Türkiye ölçüsünde ikinci sırada olduğunu belirterek, “Son verilere göre Kocaeli, 105 Ar-Ge ve 10 Tasarım Merkezi ile Türkiye sıralamasında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye genelindeki her 10 Ar-Ge ve Tasarım merkezinin birinin ilimizde yer aldığını memnuniyetle görüyoruz. Bugün itibariyle baktığımızda Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer alan 82 firmamızın da 23’ünün, yani dörtte birinin Ar-Ge merkezi olduğunu görüyoruz. Bu sayının artması için çaba sarf ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here