Mira Ne Demek? Mira İsminin Anlamı Nedir? Mira İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0
50

Mira ismi Kuran’da var mı yok mu diye merak edenler için araştırdık. Mira isminin Kuran’daki anlamını ve dini anlamını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Kuran-ı Kerim’de Mira isminin hangi sure ve ayetlerde geçtiğini öğrenelim.

Son yıllarda en çok duyulan isimlerden biri de Mira oldu. Ebeveyn olmaya hazırlanan vatandaşlar tarafından araştırılan Mira ismi, birçok dilde kullanılan bir sözcüktür.

Emir, bey, komutan. Mir isminden gelir. (Farsça)

Dünya. (Rusça)

İspanyolcada da “bak” anlamındadır.

Slav dillerinde “barış” anlamına gelir.

Sanskritçe, “okyanus”, “deniz”, “limit” anlamına gelir.

İbranice olarak “sınır” anlamına gelir.

Mira Krallığı: Batı Anadolu’da Arzawa Krallığı’nın Hitit İmparatorluğu tarafından yıkılması ile ortaya çıkan, yarı özerk, Apasa (muhtemelen Efes) başkentli krallık (yaklaşık MÖ 1315-1190).

Tartışma. (Arapça)

Kuran’da Kehf Suresi 22. ayette geçer.

MİRA İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Mira ismi Kur’an’ı Kerim’in Kehf suresinde geçmektedir. Kehf suresinin 22. ayetinde geçiyor.

سَيَقُولُونَ ثَلَٰثَةٌ رَّابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًۢا بِٱلْغَيْبِ ۖ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ ۚ قُل رَّبِّىٓ أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِم مَّا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ ۗ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَآءً ظَٰهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِم مِّنْهُمْ أَحَدًا

MİRA İSMİNİN YANINA YAKIŞAN İSİMLER

Afra, Ahra, Akdora, Alara, Almira, Asayra, Azra, Bahira, Behra, Buhayra, Büşra, Büteyra, Dilara, Efra, Emira, Emra, Esra, Evra, Ezra, Gabra, Hamra, Hatıra, Hazra, Hira, Humeyra, Hümeyra, İkra, İnara, İsra, Kübra, Lara, Mahra, Meyra, Mısra, Muarra, Nazra, Nevra, Nira, Nisra, Pamira, Safira, Sahara, Sahra, Samira, Sara, Sarra, Semra, Sera, Serra, Seyra, Suğra, Suhansera, Suhara, Sümeyra, ޞuara, Tamara, Vera, Yezra, Yüsra, Zara, Zehra, Züheyra, Zühra, Zümra

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here