Berat Kandili Ne Zaman? 2020 Berat Kandili Tarihi

0
63
Blue Mosque, Sultan Ahmed Mosque, Istanbul, Turkey

Berat Gecesi, İslami takvimde önemli bir gecedir ve Şaban ayının ortasında (14. ve 15. günlerin arasındaki gecede) kutlanır. Bu güne Nısf-ı Şaban denmesinin sebebi de budur. Bu mübarek gece Şaban ayının 14’ünde güneşin batması ile başlar ve Şaban ayının 15’inde gün doğumuna kadar devam eder.

2020 Berat Kandili ile birlikte milyonlarca Müslüman ibadet görevini yerine getirecek. Ramazan ayına da oldukça kısa bir sürenin kaldığı günlerde kandil gecesinde eller semaya açılacak. Peki, bu yıl Berat Kandili hangi güne denk geliyor?

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN 2020?

2020 yılında Berat Kandili 7 Nisan Salı günü idrak edilecek.

Berat gecesi hakkında Allah Resulü şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurur.” (İbn Mâce, H. no: 1388)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here