İmsakiye – 2019 Ramazan İmsak Vakitleri ve Tüm İllerin İftar Saatleri

0
37

2019 yılı Mübarek Ramazan ayı bu gece kalkılacak olan ilk sahurla başlarken Diyanet’in Ramazan imsakiyesi de çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Van ve Antalya başta olmak üzere tüm illerin ramazan imsakiyesi ile iftar ve sahur (imsak) vakti ile namaz saatlerine ulaşabilirsiniz. İşte ilk sahur saatleri.

İLK SAHUR SAAT KAÇTA?

Mübarek Ramazan için çok kısa süre kaldı. İstanbul’da ilk sahur 04.09’a kadar, ilk iftar ise 20.12’de gerçekleşecek. Diğer illerde ise sahur ve iftar vakitleri şu şekilde;

Ankara sahur vakti: 03.58, iftar vakti: 19.54
İzmir’de sahur vakti: 04.28, iftar vakti: 20.14
Adana’da sahur vakti: 04.01, iftar vakti: 19.38
Antalya’da sahur vakti: 04.20, iftar vakti: 19.56

İFTAR VE SAHUR SAATLERİ DİYANET SAYFASI

SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet Mübarek Ramazan ayında sahura kalkmak ile ilgili merak edilenlere açıklık getirdi:
“Sahura kalkmamak ‘günah’ değil. Ama sahur’a kalkmak ve sahur yapmak çok büyük sevap” denildi. Sahur’da bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmanın iyi olacağı söyleniyor. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler. Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder.”

HANGİ GÜN SAHURA KALKILACAK?

Ramazan ayı bu yıl 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacak ve Müslümanlar, İslam dininin 5 temel şartından biri olan oruç ibadetini yerine getirecekler. 30 gün boyunca tutulan orucun ardından 3 Haziran Pazartesi günü Ramazan ayı sona erecek. Ramazan ayının 27. gecesi idrak edilen Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olan Kadir Gecesi 31 Mayıs 2019 Cuma gününe denk geliyor.

İFTAR VE SAHUR SAATLERİ DİYANET SAYFASI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here