Google AdSense Eşleştirilen İçerik Kullanımı

4
111

Google AdSense eşleşen içerik ile ilgili sorularınız sonucunda bu yazıyı yazmaya karar verdik. AdSense reklam servisini WordPress sitenizde kullanıyorsanız, farklı reklam çeşitlerini olduğunu mutlaka dikkat etmişsinizdir. Sunulan tüm reklam modelleri siteniz üzerinden en yüksek reklam geliri elde etmeniz için tasarlanmıştır.

Birazdan sırası ile reklam birimi ile ilgili bilgileri ve sonrasında sitenize eşleştirilen içerik ile nasıl reklam gösterimi yapabileceğinize değineceğiz.

Google AdSense Eşleşen İçerik

Google Adsense eşleşen içerik, siteniz içerisinde yer alan alakalı içeriklerin arasına reklam konmasına dayanmaktadır. Neredeyse tüm WordPress temalarında görmeye alıştığımız, benzer yazılarımız ve bunları da beğenebilirsiniz alanlarının reklama uyarlanmış halleridir.

Özellikle haber sitelerinde sıkça kullanılan reklam modellerinin başında gelmektedir. Bu reklam modeli ile daha iyi bir reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

 

Bu reklam modeli masaüstü ve mobil gösterim için uyumludur. Mobil ve masaüstü için fazladan ayar yada farklı kod almanıza gerek bulunmaması açısından kullanımı son derece kolaydır.

Başlamadan önce Google AdSense hesabınıza giderek bu reklam modelinin kullanılabilir olduğunu test etmelisiniz. Bunun için Google AdSense hesabınızda sırasıyla Ayarlar > Sitelerim > Eşleşen İçerik sekmesine gelmelisiniz.

 

 

 

Siteler kısmında hiç bir web sitesi yer almıyor ise bu reklam modelini sitenizde kullanma şansınız bulunmamaktadır.

Google AdSense Eşleştirilen İçerik Ekleme

WordPress siteniz içerisinde eşleştirilen içerik reklam modelini kullanmanızın iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tema dosyanız üzerinde düzenleme yapmaktan geçiyor. Lütfen tema dosyalarınız üzerinde değişiklik yapacaksanız, mutlaka yedek aldığınızdan emin olarak işlem yaptığınızdan emin olun.

İkinci ve daha kolay yöntem, bir WordPress eklentisi kullanarak kodu sitenize eklemekten geçiyor. Aşağıda yer alan eklentiyi sitenize kurup etkinleştirmelisiniz.

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminden sonra yeni bir tarayıcı sekmesi açarak Google AdSense hesabınıza giriş yapınız.

Sırasıyla Reklamlarım > Reklam birimleri göre sekmesine gelerek karşınıza gelen ekran üzerinde Eşleşen İçerik düğmesine tıklayınız.

Sonrasında sitenizde nasıl görüneceği ve reklam kodunuzu alabileceğiniz ekran sizi karşılayacaktır.

Kod alma işleminden sonra WordPress yönetim alanına gelerek sırasıyla Görünüm > Birleşenler sekmesine geçin.

Birleşenler kısmında After Content içerisine Özel HTML birleşeni ekleyerek Google AdSense üzerinden aldığınız kodu ekleyerek kaydet düğmesine basmanız yeterlidir.

Artık yazılarınızda Google AdSense eşleşen içerik reklam modelini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu birleşen tüm yazı ve sayfalarınızda otomatik olarak gösterim yapacağını unutmayın.

Reklam göstermek istemediğiniz yazı ve sayfaları editör üzerinde yer alan Widget After Content özel alanı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Eklentinin temel ayarlarını Görünüm > Widget After Content sekmesine giderek yapılandırabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda eşleştirilen içerik özelliği ile sitenize nasıl reklam yerleşimi yapabileceğinize değindik. Bu reklam modeli genel olarak belirli bir trafiğe sahip sitelere özel olarak Google AdSense tarafından sağlanmaktadır.

Reklam modelinin temel amacı benzer içerikleri listeleyerek kullanıcılara reklam gösterimi yapılmasıdır. Eğer sitenizde doğru reklam yerleşimi yaptıysanız, bu reklam modeli gelirinizi artırmanız da yardımcı olabilir. Reklam kodu esnek olduğu için tüm alanlara tam uyum sağlar.

Konu ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here