Hollanda’da Bir Şirkette İşten Çıkarılacak Kişiyi Çalışanların Oyları Belirledi

0
25

Şirketlerde yaşanan ekonomik krizlerin en bilinen çözümü çalışanları işten çıkartmak olarak bilinir. Hollanda’da ekonomik sorunya düşen bir şirket işten çıkarılacakları şirket çalışanlamış olurının oyları ile belirledi.

Pazarlama ve danışmanlık alanında hizmet veren Keytoe adlı şirket, girmiş olduğu ekonomik krizden ötürü bu ilginç yönteme başvurduğunu açıkladı. 45 çalışanı olan şirket, çalışan sayısını 40’a düşürmek için çalışanlar içinde oylama yaptı. Şirket çalışanlarının maaşları, çalışma süreleri, performans bilgileri şeklinde veriler halka açık olduğundan bazı çalışanlamış olur oylama esnasında bu bilgiler ışığında oy kullandı.

Çalışanlardan biri, “Maaş bilgiler halka açık. Bu yüzden işten çıkarma oylamasını değerlendirmek zor olmadı. Şirketin idame eden büyük projelerini ve bu projelerde kimlerin hangi rolde olduğunu da göz önünde bulundurduk” dedi.

Oylama sonrası işten çıkarılacağı kesinleşen 5 kişiden önde gelen 23 yaşındaki Raphael Schuler, “Bu sonucun iş arkadaşlarınız tarafından veriliyor olması kovulmaktan daha ağır. Çünkü objektif verilere dayanıyor ve son dönemdeki performansımız baz alınıyor. Sanırım kısa sürede yaşadığım bazı vakalar kafamı meşgul etti ve performansımı kötü etkiledi. Yine de patronumuz mevzuya daha hakimdi ve alacağı karar daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here