Hayvan Sevgisi, Çocukların Kişisel Gelişiminde de Çok Önemli Rol Oynuyor

0
36

Çocukların duygusal ve sosyal gelişiminde önemli rol oynayan hayvan sevgisinin minik yaşlardan itibaren aşılanması gerekiyor. Çocuğun çıkar gözetmeden bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve sorumluluk alması onu hayata hazırlayarak anne babalara da önemli kolaylıklar sağlıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psk. Elit Bıyıkoğlu, çocukların kişisel gelişiminde hayvan sevgisinin önemi hakkında bilgi verdi.

Hayvanlarla büyüyen çocuklar dışa dönük oluyor

meydana getirilen araştırmalar, evcil hayvan besleyen kişilerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla ruhsal durumlarının daha iyi bulunduğunu, fizyolojik olarak daha sağlıklı ve fit olduklarını, olumsuz duygularla daha rahat baş ettiklerini, disiplinli ve dışa dönük olup, kendilerini daha az sadece hissettiklerini göstermektedir.

Çocuğun kendine saygısı ve özgüveni artıyor

Evcil hayvanı olan çocuklar, olmayanlara oranla daha fazla kendi benliğine saygı göstermektedir. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili vazife paylaşımlarına çocuğun katılması, bu iştirakın kabul edilmesi ve ödüllendirilmesi önemlidir. Çocuklara hayvan bakımı mevzusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi, çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olarak, onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlamaktadır.

Çocuk kendi kararlarını kendi verebilmeyi başarır

Evcil hayvanı olan çocukların toplumsal ve duygusal gelişiminde bir öteki önemli nokta, özerkliğin gelişimidir. Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi verebilen bir kişi olma becerisini arttırmaktadır. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde evcil hayvanı olan çocukların yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili mevzularda daha fazla mesuliyet alması, onların özerklik kazanımını desteklemektedir.

Toplumsal becerileri pozitif yönde gelişme gösterir

Evcil hayvan beslemek, çocukların toplumsal becerilerinde de pozitif gelişme göstermektedir. Evde köpekle büyüyen çocukların, daha fazla toplumsal yetkinliğe sahip davranışlar gösterdikleri ve yetişkinliklerinde de bunu korudukları görülmektedir. Sosyal yetkinlik, çocukların toplumsal gruplara girmesini kolaylaştırır, böylece sosyal desteğin daha çok hissedilmesine olanak sağlayarak stres azaltıcı bir etki yapar. Dolayısıyla, ruhsal sağlığına pozitif yönde bir katkısı bulunmaktadır.

Empati kurmayı sağlıyor

toplumsal zeka gelişiminin temelini oluşturan empati, çocukların evcil hayvan beslemesi ile geliştirilebilen bir beceridir. Hayvanla empati kurma ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla empati kurma kabiliyetini de geliştirmektedir. Evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocuğun empati kabiliyeti daha fazla gelişmektedir ve bu çocuklar yardımsever davranışları daha fazla göstermektedir. Çocuklarda empati gelişimi ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine gore de değişebilmektedir. Araştırmalar; çocukların köpek beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha çok empati geliştirdiğini ortaya koymaktadır.

Aile ilişkileri de güçleniyor

Evde evcil bir hayvan olması, ailenin beraber geçirdiği süreın süresini de artırmakta ve dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla olan mesajşiminin, aile birliğinin güçlenmesini sağlamaktadır. Hayvanlar, kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini pozitif yönde yönde etkiler. Çocuklara ortak bir ilgi alanı yaratmakta, ortaklaşa iş ve paylaşım davranışlarını sergilemesine zemin hazırlamaktadır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, evcil hayvanın refahı ve bakımından İlk olarak kendilerinin görevli olduğunu unutmamak ve çocuklarına örnek bir rol model olarak hayvan sevgisini aşılamaya özen göstermektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here