Topuk (ponza) taşı nedir? Topuk (ponza) taşı nasıl kullanılır?

0
49

Ayak sağlığı konusunda en büyük yardımcılardan biri olan topuk taşı, adeta ayakları pürüzsüzleştirerek yumuşacık görünmesini sağlıyor. Peki ponza taşı nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat edilmelidir sizler için araştırdık. İşte topuk yani ponza taşı hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Topuklarınızdaki çatlakları gidermek ve pedikür yaparken ayaklarınızdaki ölü derileri gidermek için ponza taşını kullanabilirsiniz. Halk arasında nasır taşı olarak bilinir. Volkanik kayalardan oluşan bu taş, gözenekli bir yapıya sahip olduğu için suyu emmez ve hijyeniktir. Genellikle topuklarda oluşan problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan bu aparat, aynı zamanda kol, dirsek, ellerde meydana gelen nasırımsı alanların da temizlenmesine yardımcı olur.

TOPUK PONZA TAŞI NASIL KULLANILIR?

Önce ılık su ile dolu bir kabın içerisinde 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Bu suyun içerisine biraz sıvı sabunda ekleyin ve ayak derinizi daha iyi yumuşatın. Bekleme süresinin sonunda ponza taşını da ıslatıp uygulamaya geçin. Ponza taşı ya da diğer adı ile topuk taşını dairesel hareketleri ile uygulayın. Sorunlu olan bölgeyi ovalamanız yeterlidir. Uygulama bitiminde ise ayaklarınızı yıkayıp kurulayıp nemlendirici kullanabilirsiniz.

Ponza Taşı Nerelerde Bulunur (Satılır)?

Ponza taşının üretiminin çok büyük bir bölümü Türkiye’ye aittir. Özellikle Isparta, Bitlis, Van, Kars, Nevşehir, Kayseri taşın yoğun olarak üretildiği bölgelerdir. Burada hazırlandıktan sonra Türkiye’nin pek çok yerine dağıtılan ponza taşı, cilt bakım ürünleri satan merkezlerde, marketlerde ya da aktarlarda bulunmaktadır. Fiyatı oldukça düşük olan ponza taşını birçok yerden temin edebilirsiniz. Sadece taş halinde bulabildiğiniz gibi, daha farklı ve modern şekilde yapılmış ya da renklendirilmiş ponza taşlarını da piyasada çok rahat bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here