Türkiye iyileşiyor: Kademeli normalleşme planı hazır

0
51

Son zamanlarda “kademeli normalleşme planı” olarak adlandırılan yeni uygulamalar, hayatımızı normale döndürecek. Bu bağlamda alınan önlemler yavaş yavaş kaldırılacak. Peki Türkiye’nin kademeli normalleşme planı ne?

Türkiye’nin kademeli normalleşme planı nasıl uygulanacak?

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsü salgını için yapılan tahminler, artık bu virüsün tepe noktasına ulaştığı yönnüde. İnsanların bir süredir beklediği Corona virüsü aşısı için yapılan denemeler, umutlandırmaya devam ediyor.

11 Mart 2020 tarihinden itibaren düzenli bir şekilde açıklanan salgın verileri, Türkiye’nin gün geçtikçe daha iyiye doğru gittiğini gösteriyor. Günümüze kadar 791 bin 906 kişi testlere tabi oldu ve 2 bin 491 kişi hayatını kaybetti.

Son günlerde yaşanan düşüş eğilimi dikkat çekti. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı: “Amacımız önlemleri en titiz şekilde uygulayarak salgının seyrini ülkemizin Ramazan Bayramı sonrası normale dönüşüne imkan sağlayacak seviyeye indirmiş olmaktır.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini destekleyerek kurallara uyulmaya devam edilmesi halinde kademeli normalleşme sürecinin başlayabileceğini ifade etti. Bakan Koca, Ramazan Bayramını işaret ederek şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi kademeli bir şekilde normalleşmemiz kurallara uyarak hareket etmemiz sayesinde olacaktır. Kurallara uymamız ve bilinçli hareket etmemiz ölçüsünde normalleşme takvimi gecikmeyecektir. Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz ilan edilen tedbirleri sıkı uygulamamıza bağlıdır.”

Sözlerine normalleşme sürecinin şehirden şehire değişeceğini de ekleyen Sağlık Bakanı, sosyal mesafenin önemini bir kez daha vurguladı. Peki, bu sürecin gerçekleştirilmesi için hangi adımlar uygulanacak?

Alınan bilgilere göre en son alınan kararlar en önce kaldırılacak. Kısacası şu an halihazırda var olan sokağa çıkma uygulamaları kaldırılacak. Bu aşamadan sonra sıra 20 yaş altı için alınan sokağa çıkma yasağına gelecek.

Kronolojik sıraya göre 65 yaş üstü vatandaşlar adına koyulan yasak, bu iki aşamanın ardından yürürlükten kaldırılacak. Bunun dışında kamu alanlarının ve eğlence merkezlerinin tekrardan hayata döndürüleceği düşünülüyor.

Okullar konusunda henüz bir netlik mevcut değil. Tahminler, okulların önümüzdeki ay da kapalı olacağını gösteriyor. Son olarak okulların eylül ayında açılacağı konuşuluyor. Sizce bu kararlar nasıl?

Kaynak : shiftdelete.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here