Erken Seçim Tarihi İle Çakışan 2018 YKS 30 Haziran 1 Temmuz Tarihine Alındı

0
28

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihi olarak 24 Haziran’ı göstermesi YKS’ye girecek adaylar sınav tarihi değişecek mi sorusunu akıllarına getirdi. YÖK yaptığı son dakika açıklaması ile YKS sınav tarihini değiştirdi. Peki 2018 YKS ne zaman yapılacak?

Üniversite adayları heyecan için YKS tarihini bekliyor. Bugün alınan karar ile 24 Haziran’da yapılacak sınavın tarihi de değişti. Erken seçimin yapılacağı güne denk gelen YKS sınav tarihini YÖK aldığı karar ile değiştirdi. İşte 2018’de YKS ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı…

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

YÖK’ten son dakika açıklaması: 24 Haziran 2018’de gerçekleştirileceği açıklanan erken seçim tarihinin Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) yapılacağı tarihle aynı güne denk gelmesi üzerine, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olarak YKS’nin 30 Haziran 2018 – 01 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

2018 YKS BARAJ PUANI KAÇ?

Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin gireceği 2018 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek için en az TYT’de 150’yi geçmek, Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) 180’i geçmeleri gerek. Yani öğrenciler girdikleri sınavda TYT’den 15 net AYT’den 20 net yapmak zorunda.

120 SORU 135 DAKİKA

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacağı kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here