Tasarım harikası oyun parkları

0
54

Dünyadaki ülkelerde, mimarlar çocukların hayal güçlerini keşfedebilecekleri ortamlar yaratmak için giderek daha yenilikçi hale geliyor .

Bugün, oyun alanları tamamen okyanusta yüzebilir veya muazzam, renkli bir timsah şeklinde olabilir.

Yeniden çocuk olmak isteyecek dünyanın en iyi oyun tasarımlarından bazılarını görmek için yazımıza göz atın

Avusturya’nın Tirol şehrindeki Swarovski Kristallwelten’deki (Crystal Worlds) oyun kulesi ve oyun alanı Snøhetta mimarisi tarafından yaratıldı.

Dört farklı seviye oyun kulesini oluşturur, burada çocuklar 45 metre yükseklikte ağın en yüksek noktasına tırmanabilir.

Wibit Sports GmbH, mimar Robert Cirjak tarafından oluşturulan yenilikçi, su bazlı oyun alanları üreten bir Alman su sporları.

Tezuka Architects, Hakone, Japonya’daki Woods of Net oyun alanı ile fantezileri hayata geçiriyor. Japon net sanatçı Toshiko Horiuchi Macadam

Brooklyn merkezli sanatçı Tom Otterness tarafından New York’ta tasarlanan Silver Towers oyun alanında sanatçının tasarladığı 27 farklı bronzdan figür bulunmakta.

1990 yılında mimar Rafael Rivera, sanatçı Manolo Martin ve tasarımcı Josep Vincent “Sento” Llobell Bisbal, Valencia, İspanya’da Jonathan Swift’in.

Mimari şirket MLRP, bölgedeki çocukların mutlak zevkine, köşküne eğlenceli ev aynaları ekleyerek Danimarka’nın Kopenhag’daki bu oyun alanını dönüştürdü.

Mimarlık şirketi MLRP, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde halihazırda oyun parkı olan bir alanı aynalar ve çeşitli eklemeler ile yeniden dizayn ederek çocukların daha fazla eğlenebilmesine olanak sağlamış.

Aslında, oyun alanının neredeyse tamamı araba parçaları ve lastikler de dahil olmak üzere geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir.

2012 yılında, Polonya doğumlu ve Brooklyn merkezli sanatçı Olek, bu tığ işi timsah enstalasyonunu Brezilyalı mimar Márcia Maria Benevento tarafından tasarlanan São Paulo, Brezilya’da yarattı.

Avustralya, Canberra’daki Ulusal Arboretum, nadir ve nesli tükenmekte olan ağaçlarla dolu yaklaşık 100 ormana ev sahipliği yapmaktadır. TCL (Taylor Cullity Lethlean) tarafından oluşturulan Pod Oyun Alanı

Heykel sanatçısı Bob Cassilly tarafından yaratılan “The City Museum” adlı bu oyun alanına sanatçının ölümü ardından harekete geçen ve kendilerine Cassilly Tayfası diyen 20 farklı sanatçı tarafından ara ara eklemeler yapılıyor. 600 bin merekarelik müze, iki tanesi 10 katlı olmak üzere bir çok kattan oluşan çeşitli kaydırak barındırıyor.

Danimarka stüdyosu MONSTRUM yaratıcı oyun alanı tasarımlarıyla bilinir. Burada Stockholm, İsveç’teki Kristineberg Slottspark gösterilmektedir. Oyun alanı, ikisi 18 metrelik baykuş kralı ve kraliçesi olan baykuş heykelleri ve eğlenceli ahşap figürlerden oluşur.

MONSTRUM’daki tasarım fikirleri, mahalleyi dolduran teraslı evlerden sonra, Kopenhag, Danimarka’daki bu Brumlebyen alan oyun alanını modelledi. Playhouselar, yapıları birbirine bağlayan tırmanma tutamakları, kaydıraklar ve denge şeritlerine sahiptir.

MONSTRUM ayrıca 50 metrelik bu mavi balinayı İsveç’in Göteborg kentinde inşa etti. Çocuklar midesine tırmanabilir ve sırtını aşağı kaydırabilirler.

MONSTRUM aslen oyun alanlarının tiyatro unsurunu açıklayan iki set tasarımı üreticisi tarafından kuruldu. Kule Bahçesi, Kopenhag, Danimarka’daki en popüler kulelerden bazılarına göre modellenmiştir ve hatta bir yıldız gözlemevi içermektedir.

MONSTRUM’dan son seçimimiz, Odense, Danimarka’daki Danimarka Demiryolu Müzesi’nde kapalı bir oyun alanı olan Çocuk İstasyonu.

1960’ların Odense Merkez İstasyonu’nun tasarımından ilham alan oyun alanında hareketli bir tren ve makine parçaları ve boruların çocuklara lokomotifin nasıl çalıştığını öğrettiği bir kontrol odası var.

Sun Bird Park isimli bu oyun alanı Kolorado eyaletinde Tres Birds Atölyesi tarafından oyun alanı üzerine çalışmaları olan bir sanatçıya yaptırılmış. Kuşların doğal ortamıyla çevrili oyun alanı ahşap yuvaların halat ve köprüler ile birbirine bağlanmasıyla oluşturulmuş.

Avustralya’nın Sydney kentindeki Blaxland Riverside Park, JMD Design’ın buluşudur. Şık oyun alanı yaklaşık 1000 metre büyüklüğündedir ve tüneller, büyük bir tırmanma ağı, su oyun alanı, salıncaklar ve kaydıraklarla donatılmıştır.

Swing Time, Boston Kongre ve Sergi Merkezi yakınındaki geçici bir parkta kurulmuş interaktif bir oyun alanıdır. Höweler + Yoon Architecture tarafından oluşturulan oyun alanında, kullanıldıklarında beyazdan mora değişen 20 ışıklı salıncak bulunuyor.

Galler’de bulunan “Bounce Below” isimli oyun alanı içerisinde üç dev trambolin barındırıyor. Macera aktiviteleri konusunda uzmanlaşmış bir şirket tarafından yer altında oluşturulan oyun alanı çocuklar ve yetişkinler adeta bir harikalar dünyası.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/the-19-co…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here