Diyetisyen Emre Uzun’dan Ayran Diyeti Nedir, Ayran Diyeti Nasıl Yapılır

0
55

Ayran diyeti nedir, ayran diyeti iyi mi yapılır sorusu özellikle hanımlar tarafından son günlerde maksimum merak edilen sorular arasında yer alıyor. Güneşin kendini göstermeye başlamasıyla, hanımlar yeni rejim arayışlarına girmeye başladılar. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler, beslenme ve diyet uzmanı Emre Uzun’un ayran rejimi ile alakalı yapmış olduğu açıklamaları okuyabilirler. İşte Beslenme ve rejim Uzmanı Emre Uzun’dan ayran rejimi hakkında her şey…

PembeNar Özel – Serpil Dokurel

Beslenme ve diyet uzmanı Emre Uzun

Ayran rejimi nedir, ayran rejimi iyi mi yapılır sorusu özellikle hanımlar tarafınca web ortamında çok fazla aranılan sorular arasında içeriyor. Baharın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlamasıyla, sağlıklı rejim arayışları, hızlı kilo verme yöntemleri özellikle hanımlar tarafınca oldukça merak ediliyor. Ayran diyetinin de sağlıklı diyet programlarından biri olduğunu düşünerek beslenme ve rejim Uzmanı Emre Uzun’a ayran rejimi nedir, ayran rejimi nasıl yapılır, ayran rejimi ne şeklinde faydalar sağlar sorduk. İşte ayran diyeti ile alakalı tüm bilinmeyenler…

Yoğurdun su ile seyreltilmesi ile yapılan ayran, sağlık açısından çok faydalı bir içecektir. Bir bardak az yağlı ayran; 9 gram karbonhidrat 6 gram protein, ve 3 gram yağ içermektedir. Bunlara ek olarak ayran, mikro gıda maddesi olarak, kalsiyum, fosfor, riboflavin, potasyum benzer biçimde vitamin ve mineralleri de içermektedir.

Ayranın Faydaları nelerdir?

Ayranın muhteviyatında, probiyotik olarak malum ve sağlığa faydalı olan bakteriler bulunmaktadır. Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayan ve bizlere hizmet eden faydalı bakterilerdir. Bu bakterilersayesinde, sindirim sistemini destekler ve bağışıklık sistemini pozitif yönde yönde etkiler. Probiyotikler, sindirimi düzenleyerek, kabızlık, şişkinlik ve gaz benzer biçimde problemleri önler ve giderilmesine destek verir.

Ayran, riboflavin kısaca vitamin B kompleksi bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Vitamin B2, hücre içinde enerji üretmeye yardımcı olan enzimlerin aktifleşmesini sağlayan bir vitamin türüdür. Bu durumda, ayran vücut için lüzumlu olan enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan bir içecek çeşidi haline gelmektedir. Riboflavin, bağırsak faaliyetlerini destekler, vücudu zararlı maddelerden arındırır.

Uykusuzluk, yorgunluk şeklinde biroldukça sorunun temelinde B ve B12 vitamini eksikliği vardır. . B vitaminleri anksiyete ve stres semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, beyinde seratonin benzer biçimde hormonların üretimi için önemlidir. B12 eksikliğinde ise anksiyete ile ilişkili hızlı nefes alıp vermenin arttığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar her gün tertipli ayran şeklinde süt ve süt ürünü tüketmenin bu etkileri azaltmada etkili bulunduğunu göstermektedir.

Ayranın diğer faydaları; Kanser riskini azaltır, özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Vücuttaki kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur, LDL kolesterolü azaltır.
Kandaki asit-baz dengesini sağlıklı hale getirir

Ayran diyeti kilo verdirir mi?

Ayran ve kilo kaybıyla ilgili temel iddialardan biri, kalsiyum ile alakalı olan iştahı etkileyebileceği hipoteziyle ilişkilidir. Araştırmalara nazaran beslenmede yeterli kalsiyum olmadığında beynin besin alımını teşvik edici etkilerinin olduğu söylenmektedir. Bu durum, kalsiyum kaynaklarına yer vererek önlenebilir.

Ayranın kilo kaybıyla ilgili öteki iddialarının bir açıklaması da proteinle ilgisidir. Protein içeriğinden dolayı tokluk sağlar, termojenezi (Vücudun metabolik hızını arttırarak fazladan ısı enerjisi üretebilme reaksiyonu) artırır, kas gelişimini destekler. Ayrıca ayran sıvı formda olduğundan midede hacim kaplayarak daha hızlı doygunluk sağlar ve içeriğinde bulunan tuz, çeşitli elektrolitler ve su sayesinde, dehidrasyon (kuruluk) durumunu ortadan kaldırmaktadır.

Ayran diyeti nedir. Ayran diyeti nasıl uygulanır?

Ayran diyeti ile 3 öğün içeriğinde de ayran bulunduran ara öğün kapsamayan son günlerde popüleritesi olan bir rejimdir.

Ayran diyetini uygularken; ayranın yağsız ve tuzsuz, hazır yoğurt yerine ev yapımı yoğurttan olmasına dikkat ederseniz daha etkili neticelar almanız mümkün. Tatlı krizlerini önlemek ve diyetteki lif miktarını arttırmak adına diyetinizde meyve tüketebilirsiniz. Rejimde herhangi bir şeker ürünü bulunmamaktadır. Ayran rejimi 1 hafta süresince uygulanan bir diyettir. 1 hafta sonunda fert düzgüsel beslenmesine devam etmektedir. Rejimde verilen kiloların yine alınmaması için yağlı ve şeker içerikli gıdalardan kaçınılması önerilmektedir .

Bu diyette gmeşhurk 2 – 2,5 litre olmak şartıyla bolca bol su tüketilmesi ve bununla beraber bitki çayları da önerilmektedir.

Ayran diyetinin Zararları

Günlük beslenmde ayran tüketiminin bir zararı yoktur fakat, 3 öğün şeklinde uygulanan bu biçim rejimler bireyin bazal metabolizma hız değerinin altındadır. Bazal metabolizma hızının altında beslenmek, kişide ileriki dönemlerde yetersiz beslenmeden kaynaklı baş ağrısı, kan şekerinde ani düşmeler benzer biçimde olumsuz etkilerin yanı sıra ; en önemlisi metabolizmanın düzgüsel ritmini bozmaktadır.

Bunun haricinde ; bazı insanoğluın, bazı proteinlere karşı aşırı hassaslığı bulunabilmektedir. Ayranın yapısında bulunan probiyotik proteinler de bazı kişilerde alerjik durumlara sebep olabilmektedir.
Gelişme yaşını geçmiş ileri yaşlarda aşırı miktarda ayran tüketilmesi, kalsiyum metabolizmasını çok fazla artıracağı için, böbrekte ve idrar yollarında kalsiyum taşları dediğimiz taşların oluşmasına niçin olabilir.

Uzun süre meydana getirilen Ayran rejimi ile fazla oranda tüketilen ayran demir eksikliği anemisi yapabilir.
Ayranın yapısında bulunan laktik asit, uyku ve yorgunluk hissi verebilmektedir. Bundan dolayı ayran içtiğiniz vakit, aşırı uyku ve yorgunluk hissetmeniz normaldir.

Herhangi bir ilaç kullanımı olan kişiler ise, çok fazla ayran içmeden önce, doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Neticeta ve her şeyden önce, sağlığınızı destekleyen gıdalara odaklanmak önemlidir. Günde üç porsiyon süt, yoğurt, kefir yada ayran tüketilebilir.Meyve ve sebzeleri mutlaka diyetinizde yer verin. İşlenmiş gıdalardan kaçınarak su tüketiminizi arttırın. Unutmayın beslenmede çeşitlilik önemlidir. Taze sebze meyvelere ve beslenmede protein, karbonhidrat ve yağ alımını dengede tutmak hem sıhhat bununla beraber fit bir yaşam içi her süre önemlidir.

Kaynak : pembenar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here