Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Doğal Besinler

0
32

Bildiğimiz gibi şeker oldukça zararlı bir maddedir ve herhangi bir besin değeri yoktur.Son yıllarda artan şeker kullanımı başta obezite olmak üzere birçok hastalığın en önemli nedenlerindendir.

Bunun yanında şeker bağımlılık yarattığı gibi metabolizma hızını yavaşlatır ve yağ depolanmasını da arttırır.

Yapay tatlandırıcıların yan etkileri, mısır şurubunun yüksek früktoz içermesi ve zaten kullanılan mısırların genetiğinin oynanmış olması bizlere sağlıklı alternatifler sunmamaktadır.

Peki, şeker yerine doğal besin olarak neleri tüketebiliriz?

1. Keçiboynuzu Özü

Keçiboynuzu meyvesinden üretilir. Soğuk sıkım olmasına özen gösterilmelidir. İçeriğinde insan sağlığı için gerekli olan tüm mineralleri içerir ve vitamin değeri de yüksektir.

2. Bal

Süper besin ve doğal tatlandırıcıdır. Ancak balı ısıtmayın. Çünkü ısındığında bal içeriğinde bulunan özelliklerini kaybeder. Bu nedenle salatalarınızda ya da yoğurt karışımlarınızda kullanabilirsiniz.

3. Hurma

%80 şeker içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Lifli bir yapısı vardır bu nedenle sindirimi rahattır. Hurmaları keklerinizde ya da tatlılarınızda kullanırken önceden sıcak suda bekletip sonrasında da blendırdan geçirerek püre kıvamında hamurunuza dahil edebilirsiniz.

4. Stevia Bitkisi

Sofra şekerinden daha tatlıdır. Yaprakları doğal olarak tatlı olduğundan “tatlı bitki” de denmektedir. Kalori ve karbonhidrat değerleri sıfırdır. En ideal doğal tatlandırıcılardandır.

5. Akçaağaç Şurubu

İyi bir manganez kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vitamin ve mineraller açısından zengindir. Isıya dayanıklı olduğu için krep, pasta ve keklerinizde kullanabilirsiniz. Çay ve kahvenizi de tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

6. Pekmez

İyi bir besleyicidir. Şeker eklenmeden yapılan doğal pekmezler oldukça yararlı maddeler içerir. Fırında pişirdiğiniz tatlılar için mükemmel bir tatlandırıcı olan pekmez, kalori yakmaya da yardımcı olur.

7. Meyve reçeli

Gerçek meyve içeren reçeller şeker yerine kullanılabilir. Evde kendi şekersiz ve organik reçelinizi yapabilir ve tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde giderebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here