Diyanet işleri başkanlığı açıkladı! 2018 hac kuraları ne zaman çekilecek

0
42

Hac kuraları için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 Hac kuraları ne zaman çekilecek açıkladı. Hac vazifesini yerine getirmek, hacı olmak isteyenler, ön kayıt işlemlerini yaptıktan sonra hac kuraları çekilişini beklemeye başladılar.

Türkiye’de 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği bu yılın hac kurası, yarın yani 1 Şubat 2018 Perşembe günü çekilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bu yılın hac kurası 1 Şubat Perşembe günü saat 11.00’de Diyanet İşleri Başkanlığında, bilgisayar ortamında, basına ve kamuoyuna açık olarak yapılacak. Vatandaşlar, kura sonuçlarına Diyanet İşleri Başkanlığının “http://hac.diyanet.gov.tr” adresinden ulaşabilecek. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptırabilecekler.

Hac Kimlere Farzdır?

Hem mal, hem de beden ile yapılan bir ibadet olan hac, şu şartları taşıyanlara farzdır;

Müslüman olmak.
Akıllı olmak.
Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.
Hür olmak.
Haccın farz olduğunu bilmek. (Bu, Müslüman olmayan ülkelerde Müslümanlığı kabul edenler içindir. İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar için böyle bir şart aranmaz.)
Asli ihtiyaçlardan başka, hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu âile fertlerinin geçimlerini sağlayacak servete sahip olmak.
Hac yolculuğu için gereken vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.
Haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

HAC KURALARI SONUÇLARI SORGULA

Hac kuraları sorgulamak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here