Vazelinin Faydaları Nelerdir? İşte Vazelinin Cilde Faydaları?

0
45

Vazelinin faydaları nelerdir. Vazelin petrolün muadili olarak fark edilmiş bir üründür. Vazelin faydaları saymakla bitmez. En çok fayda alanı el ve yüz olarak bilinmektedir. Kurumuş cilt ve el için kullanılan vazelinin başka faydaları da vardır. Vazelin tırnaklar için faydalı olup parlamalarına da sebep olur.

Vazelinin faydaları oldukça fazladır. Saç içinde kullanılan vazelinin elektriklenmeye karşı olduğu da bilinmektedir. Vazelin her türlü çatlak için kullanılır özellikle dudak ve el çatlaklarına fayda sağlar. Fakat vazelini yüzde kullanırken fazla kullanırsanız sivilceye sebep olabilir. Vazelin içeresinde yağ barındırmasından kaynaklı sivilce oluşuma neden olabilir.

VAZELİN NE İŞE YARAR?

Saç bakımından tırnak bakımına kadar geniş bir alanda ekonomik bir çözüm sunar. Kozmetik ürün fiyatlarının el yaktığı günümüzde alternatif seçenek arayanların talep gösterdiği ürün kıvamlı yapısı sayesinde tırnak bakımında da kullanılabilir. Parfümler bazen istenen kalıcılığa ulaşamayabilir. Bu durum birçok insan için can sıkıcı bir durumken vazelin alternatif bir çözüm üretir. Kalıcı olmayan bir parfümün uzun süre ciltte kalması için öncelikle bilek ve boyun bölgesine ince tabaka halinde sürülür. Daha sonra aynı bölgeye parfüm sıkılır. Bu işlem hem parfümün cilt ile temasını en aza indirger hem de kalıcılığı sağlar.

VAZELİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İlk üretildiği zamanlarda kokusuz ve renksiz bir yapıda olsa da günümüzde renkli ve kokulu türleri bulunuyor. Özellikle kullanım alanlarına göre farklı formüllere sahip olan üretimler de kullanıcıların tercihine sunuluyor. Örneğin kuru ve yıpranmış bir cilt için E vitamini yönünden zenginleştirilmiş bir ürün tercih etmek doğru. Parfümlü, gül kokulu ya da aleo vera özlü seçenekler sayesinde değişik ihtiyaçlara cevap evren vazelin çeşitlerine ulaşmak şimdilerde oldukça kolay.

VAZELİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Vazelin denince genellikle nemlendirici özellik akıllara gelir. Oysaki pek bilinmese de doğal aydınlatıcı yani hinghlighter olarak da kullanılır. Makyaj hileleri birçok kadın tarafından elbette bilinir. Fakat hinghlighter gibi bazı ürünler oldukça pahalı. İşte elmacık kemiklerin ya da çene hatlarının daha aydınlık ve belirgin olması için uygulanabilir. Uzun süre küpe takılmadığı için zorlanan kulak deliklerine küpe takarken acıyı hafifletmek için de genellikle tercih edilir. Küçük bir parça vazelini ellerinizde ısıtarak saç uçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Böylece hem elektriklenme hem de saçların dolaşması engellenir. Dökülen ve cansız kirpikler yaşın ilerlemesi ile birlikte sorun can sıkıcı bir hal almaya başlar. Fakat gece yatmadan önce vazelinin kaşlar ile birlikte kirpiklere de sürülmesi köklerin beslenmesine yardımcı olur. Kaşları sabitlemek ya da kirpikleri şekillendirme amacı ile de kullanılabilir. Dudak peelinginden makyaj temizlemeye kadar kullanılabilen vazelin evde de işlerin kolaylaşmasında yardımcı olur. Özellikle sıkışan çekmece ve fermuara uygulandığında mekanizmanın çalışmasını kolaylaştırır.

VAZELİN YÜZE SÜRÜLÜR MÜ?

Vazelin dikkatli kullanıldığı zaman başarılı sonuçlar ortaya çıkarsa da aşırı kullanım ciltte problem çıkarabilir. Cildin nem dengesini sağlamak isterken mat bir görüntü ile karşı karşıya kalmak yanlış kullanımdan doğar. Yağlı olduğu için yoğun kullanım cildin nefes almasını sağlayan gözeneklerin kapanmasına yol açar. Bu durum siyah nokta sorununa davetiye çıkarır. Gözeneklerin kapanmaması için cilt uygulamasında vazelinin benmari usulü eritilerek cilde yedirilmesi tavsiye edilir. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olayım derken erken yaşlanmış bir cilt ile karşılaşmamak için kullanımda aşırıya kaçmamak önemli. Çünkü nem dengesi bozulmuş bir cildin toparlanarak eski haline getirilmesi uzun zaman alabilir.

VAZELİNİN CİLDE ZARARLARI NELERDİR?

Birçok pahalı kremden daha yoğun bir nemlendirme sağlayan vazelin her zaman güzellik getirmiyor. Cilt tarafından hızlı bir biçimde emilen bu ürün aşırı kullanımda karaciğeri fazlasıyla yoruyor. Ham maddesi petrol olan vazelin için her cilde uygun demek mümkün değil. Yapısı gereği yağlı olan bu ürün yağlı cilt tiplerinde istenen etkiyi vermesi imkansız. Ayrıca yaz aylarında kullanmak cilt lekelerinin oluşmasına sebep olabilir.

VAZELİN ÇATLAKLARA İYİ GELİR Mİ?

Cilt çatlakları kusursuz bir görüntünün önünde büyük bir engel olarak görülür. İşte bu noktada yeni oluşan çatlakların toparlanmasında katkı sağlar. Gün boyu ayakta kalanlarda görülen topuk çatlaklarını da engellemenin en ideal yolu vazelin kullanımı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here