Cildinizi Ölü Derilerden Arındıran Doğal Maske Tarifleri

0
33

Cildiniz her ay olduğu benzer biçimde mevsim geçişlerinde de kendini yeniler. Fakat bu süreç kimi zaman yavaşlar ve bu da ölü hücrelerin cildinizin yüzeyinde daha uzun süre kalmasına neden olur. Eğer cildinizi derinlemesine temizlemeyen maskeler yahut cildi soyan maska tarifleri arıyorsanız bu haberimiz sizin için.

Mevsim geçişlerinde cildi ölü deriden arındırmak fazlaca önemlidir. Cildiniz her ay olduğu gibi mevsim geçişlerinde de kendini yeniler. Fakat bu süreç kimi zaman yavaşlar ve bu da ölü hücrelerin cildinizin yüzeyinde daha uzun süre kalmasına niçin olur. Ölü hücreler ise yeni hücrelerin oluşmasını engeller.Cildinizi minimumından haftada bir kere ölü hücrelerinden arındırmanız gerekiyor. Bu yazıda, bunu nasıl yapacağınızı size göstereceğiz. Eğer cildinizi derinlemesine temizlemeyen maskeler ya da cildi soyan maska tarifleri arıyorsanız bu haberimiz sizin için.

Cildi ölü deriden arındıran maskeler

Bu maske tarifleri ile yüz derisini yenileyebilir, daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Cildinizi nemlendirip yenilemek için bu ekonomik, basit ve etkili yöntemleri ne olursa olsun deneyin.

Havuç maskesi

Havucu katı meyve sıkacağından geçirin ve kazanmış olduğunuz suyu nemlendirici bir kremle karıştırın. Bu karışımı ellerinize, ayaklarınıza ve yüzünüze uygulayın. Bunu banyo sırasında yapabilirsiniz, ardından bolca suyla durulayın.

Aspirin maskesi

Aspirini bir bardak suda çözün. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve yüzünüzü bu pamukla silin.

Şeker

Birkaç yemek kaşığı şekeri bir parça el kremiyle karıştırdıktan sonrasında kollarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Şeker, cildi ölü deriden arındırmak için sık sık kullanılmaktadır.

Bal maskesi

Bir yemek kaşığı balı, iki tane çekilmiş badem ve yarım yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın. Bu karışımı haftada bir kere yüzünüze maske olarak uygulayın ve peşinden ılık suyla durulayın.

Papaya maskesi

Bir dilim çekirdekleri çıkarılmış papayayı püre haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Papaya, yağda çözünen ve ölü derileri gidermeye yardımcı bir enzim olan papaini içerir.

Yulaf maskesi

3 yemek kaşığı yulaf ununu bir tatlı kaşığı sütle karıştırın ve birkaç parça pamuğu bu karışıma batırıp çıkarın. Pamuk parçaları karışımın koyulaşmasını sağlayacaktır. Kalan koyu karışımı yüz maskesi olarak kullanın.

Kil maskesi

Yeşil, kırmızı yahut beyaz kili macun kıvamına gelinceye kadar maden suyuyla karıştırın. Banyo yaparken vücudunuza bu macunu uygulayın, 10 dakika beklemeye alın ve ılık suyla durulayın.

Kahve maskesi

Kahveyi, cildi ölü deriden arındırmak için de kullanabilirsiniz. Az oranda kahveyi nemlendirici bir kremle karıştırın ve masaj yaparak tüm vücudunuza uygulayın, sonrasında bol suyla vücudunuzu durulayın.

Bal, limon ve şeker maskesi

Bu üç malzemeyi eşit miktarlarda karışmasını sağlayarak bir macun elde edin ve bütün vücudunuza dairesel hareketlerle bu macunu uygulayın.

Karbonat maskesi

Bu tarif çok bayağı; azca oranda karbonatı suyla karıştırarak koyu bir macun elde edin ve bu macunu bütün vücudunuza uygulayın.

Zeytinyağı maskesi

İki yiyecek kaşığı zeytinyağını bir yiyecek kaşığı tuzla karıştırın. Tuz, vücudunuzu arındırmanıza yardımcı olurken zeytinyağı ise cildinize yumuşaklık elde edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here